Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Despre masinile de tricotat

+94
bebelusha
vali spinu
Maria Andreea Predoiu
Laila
ynggys
afilimonb
crivas
mirelaluana
Ada Catinca
Celya_f40
Doina Talpau
SiminaR
ilovekylie
armeanu
elena_luminita
asemnificativ
delfin
Admina
mony67
nell73
MARIA247
lika
buburuza23.12
DoraS
MagdaMarin
rigo
bibitu
crist291
luisa-maria
marabr
alis79
pana de inger
Mihaela_Cezarina
annelissro
for2nity
me_a_devil_babe
ghblaura
Xorana
hanyivan
diada
marinelabur
bimbo
despina13cucli
cozma felicia
odrik
sebiichim
Vigaru Ana-Maria
mihaelabacau
smihaelaviorica
T_mihaela
cristinica_xri
SilviaDumitrescu
craciun victoria
KALE
denis21
Adela Ispas
celentano
Lucia Ro
marina40
danabarbu2007
monolitel
paraschiv_andreea
victoriacus
Camelia 1
wonderful_leave
piciul
bibidesign
adrina
cory74
laurapopescu
cristina350
anigherman
doynys
adelinda25
SCHUMA25
cris69
Larisa09
roxana096
CARLA GRIGORAS
razvan_tricoteaza
metamatrix
Giobsy
solmizel
Ana Maria
clobeer
Kristina
danadea
geany
steluta
Marisa
stoy
aly
Mada
corina.mihalache
98 participanți

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de CARLA GRIGORAS Sam 01 Mai 2010, 1:01 pm

Stie cineva sa tricoteze la masina?Este mecanica Dopleta.Va rog ajutati-ma.
CARLA GRIGORAS
CARLA GRIGORAS
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 28/04/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de stoy Lun 10 Mai 2010, 5:57 pm

Asa cum am promis am coborat masina de tricotat din pod si am montat cateva ochiuri pe o andrea , le-am pus apoi pe rigla masinii si m-am apucat de tricotat la ea, acum sper sa se inteleaga.Acum sper sa fie vorba de acceasi masina de tricotat manuala[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
apoi vezi aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
acum marea mea rugaminte e daca stiti cum se foloseste si asta
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img[youtube]


Ultima editare efectuata de catre stoy in Lun 10 Mai 2010, 6:21 pm, editata de 1 ori (Motiv : greseli la editare)
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de roxana096 Lun 07 Iun 2010, 12:57 am

Mai fetelor eu am avut doua. Una rudimentara..cred ca se chema Eva la care am tricotat eu ceva pana s-a blocat smecheria aia de car si fortand-o s-au stricat canalele prin care se deplasau acelel si apoi se blocau intr-una de nu am mai putut face nimic. Apoi am cumparat una second cu manuale in germana si cred ca ii lipsea o piesa ( sunt sigura acum) si dupa ce vreo 2 ani am tot scos-o sa o montez si m-am chinuit sa-i dau de capat cate o zi intreaga imi venea sa o arunc pe geam. Dar tot nu m-am lecuit si as cauta sa cumpar una simpla, romaneasca gen Eva...sau Ada.

Ce am reusit sa invat:
1.la unele trebuie sa tricotezi tu primele randuri si apoi sa le pui ochi cu ochi pe carlige dupa care misti carul. Treci ata peste carlige misti carul si inainte si inapoi. daca ai trecut carul fara ata trecuta iti sar toate acele..adica tricotul de pe ace
2. Daca se intepeneste are niste butoane de care tragi sau invarti ( pe carul care se misca) si el isi retrage mecanismul de pe ace
3.trebuie sa fii foarte atenta si daca pierzi un ochi sa-l reglementezi pe loc..sau macar sa-i prinzi o agrafa de birou
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de steluta Mar 08 Iun 2010, 9:57 pm

Buna seara! Masina mea este Cugir MT 01.Desi este veche de peste 20 ani, am cumparat-o sigilata. Am incercat in fel si chip sa incep CEVAAAAAA si de fiecare data mi-au sarit ochiurile. Scuze, nu prea stiu sa descriu in termeni de specialitate. Am tot cautat pe net si am vazut la alte masini o bucata de ceva negru cu niste gauri care se punea peste primul rand de ochiuri.Eu nu am asa ceva! De unde as putea sa cumpar sau cu cea as putea inlocui ?
steluta
steluta
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de CARLA GRIGORAS Mier 09 Iun 2010, 9:10 pm

Ma bucur ca mai scrie cineva aici.Eu de doua luni ma chinui sa aflu cum sa tricotez la a mea.Am primit-o fara manual.Pe Youtub nu ma pot uita.Trebuie sa existe un magazin de unde se pot cumpara piese.Eu vreau un manual.Nu prea vreau sa o vand.Abea astept sa pot tricota la ea.Mi-au fost de ajutor indicatiile tale Roxana,dar nu stiu sa pun nici firul...Spor la lucru!
CARLA GRIGORAS
CARLA GRIGORAS
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 28/04/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de roxana096 Joi 10 Iun 2010, 10:08 pm

Eu am incercat sa lucrez la a mea asa: prins firul intr-un capat dreapta, trecut peste toate carligele scoase in afara pe jumate, apoi tras cu carul. Cand trece carul el trage toate carligele inapoi si le readuce la pozitia initiala.Apoi pui iar firul de la stanga spre dreapta peste carlige si mai tragi odata carul. Atentie, daca tragi carul fara sa fie ata peste carlige iti scoate toata tesatura afara.
Acuma depinde si ce masina ai. Sunt cu car dublu, sus si jos care fac si model pe fata si pe dos, sau cu car simplu care face doar pe dos.
Am sa incerc intr-o zi sa o iau de la capat cu Ada mea.Pe cealata o arunc de tot, e inutila fara piesa lipsa
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de stoy Dum 13 Iun 2010, 8:17 am

Fetelor eu am pus un filmulet cu modul de lucru la masina de Cugir aici e.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Roxana daca poti sa ma ajuti si pe mine eu nu stiu sa folosesc " carul?"care face model si pe fata si pe dos poti sa ma ajuti?
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de roxana096 Dum 13 Iun 2010, 9:33 am

Masina aia Cugir e o traznaie, mai repede tricotezi manual. Masinile pe care le am si le-am mai vazut pe Youtube au o "chestie" cu maner care trece peste ace, le trage prin ochiuri si le readuce la pozitia initiala. Cred ca cea mai buna explicatie este sa cauti pe Youtube "knitting machine" si sunt o groaza de filmulete mult mai explicite decat ce as putea scrie eu ( mai ales ca am invatat sa tricoez dupa ureche). Oricum la cele cu car sus si jos sunt doua randuri de ace, cele de sus fac ochiurile pe dos, cele de jos faca ochiurile pe fata. Dar e complicat tare pana inveti.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de stoy Lun 14 Iun 2010, 4:45 pm

Asta e " scula " pentru lucru pe fata, si nu am nimic altceva la ea[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img] cu asta nu stiu cum sa procedez.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de CARLA GRIGORAS Lun 21 Iun 2010, 9:28 pm

Buna.Eu tot nu am reusit cu masina mea.Am incercat sa gasesc pe cineva din Bucuresti sa-mi dea sa xeroxez un manual.Nu am gasit.Abea asteptam sa tricotez la ea.Stiti cu cat se vinde o masina mecanica Dopleta,un car,un rand ace si mai are niste bare din metal pe unde vine firul si alte accesorii?E veche,dar nefolosita.Mie imi place ca nu consuma curent,dar daca nu am manual ce sa fac cu ea.Va pup si spor la treaba.
CARLA GRIGORAS
CARLA GRIGORAS
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 28/04/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Larisa09 Mier 10 Noi 2010, 10:59 pm

Intru si eu randul celor care au masina de tricotat si nu stiu sa o foloseasca zid
A mea este Singer cu car dublu si cu cartele pentru modele. Cred ca e destul de complexa, dar din pacate am manual doar in franceza si nu inteleg aproape nimic. Am vrut sa dau manualul la tradus dar cand am auzit cat ma costa o pagina mi-a pierit cheful...
Asa ca deocamdata o tin pe post de "bibelou" Sad

Cris, nu m-am gandit la acest aspect, dar nu sunt sigura ca traducerea va fi tocmai corecta si cum sunt multi termeni tehnici nu prea cred sa fie traducerea tocmai buna. Dar voi incerc a cu o pagina sa vad daca se poate si daca ma pot orienta asa. Multumesc de idee Smile


Ultima editare efectuata de catre Larisa09 in Joi 11 Noi 2010, 12:16 am, editata de 1 ori
Larisa09
Larisa09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 107
Varsta : 61
Localizare : Deva
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de cris69 Mier 10 Noi 2010, 11:12 pm

poti face alceva. scanezi pagina cu pagina si traduci cu ajutorul internetului. oare nu merge asa?
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Masina de tricotat

Mesaj Scris de SCHUMA25 Mar 16 Noi 2010, 4:43 pm

Buna ziua,am si o o mica problema cu o masina de tricotat singer 2200,nu stie mama cum sa o foloseasca.Cand lucreaza pe ea la simplu la 80 de randuri cade lucrul dupa ea,chiar nu stim de ce.Masina a foat recent reparata si e prima data cand se lucreaza pe ea.Daca poate sa ne dea cineva un ghid de utilizare,sfaturi sau orice ne-ar putea ajuta pt a face masina sa functioneze i-am fii recunoscatori.Asteptam raspunsuri:)
SCHUMA25
SCHUMA25
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de SCHUMA25 Mier 17 Noi 2010, 4:48 pm

Nu primesc nici un raspuns Sad chiar nu stie nimeni cum functioneaza masina asta,am mai dat si 5 mil la reparat si culmea tot nu merge zid
SCHUMA25
SCHUMA25
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 17 Noi 2010, 8:12 pm

Schuma, s-ar putea sa fie din cauza ca lucrul nu este destul de tensionat. Nu stiu cum este masina voastra dar a mea are niste gherute pe care le mut la baza acelor tot la 10 randuri si mentin tensiunea si uniformitatea lucrului . Sau partea aceea ca un pieptene de care se atarna greutatile, ajunge la podea si nu mai tensioneaza lucrul si atunci automat iese de pe ace. Poate te ajuta cat de cat, eu vorbesc acum din amintiri, n-am mai lucrat de mult la masina, nici macar nu-mi mai amintesc ce tip este.
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de SCHUMA25 Joi 18 Noi 2010, 12:37 pm

Ana Maria,ms frumos de raspuns,dar nici nu se lucreaza mult cu ea si brusc cade ceea ce faci,nu stiu ce sa mai zic,nici eu nu ma pricep,mama are pasiunea asta.
SCHUMA25
SCHUMA25
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de adelinda25 Vin 17 Dec 2010, 10:18 am

buna.am intalnit aceasta masina pe internet [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si as dorii sa o cumpar...dar inainte as avea nevoie de cateva pareri...daca o are cineva sau daca stie cum functionaza...va multumesc mult.
adelinda25
adelinda25
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de doynys Mar 04 Ian 2011, 2:09 pm

Buna fetelor, sut noua pe aici si as vrea sa-mi cumpar o masina de tricotat dar nu am gasit ceea ce vreau eu, vreau sa fie manuala si cu car simplu,daca stie cineva as vrea sa-mi trimita si mie un mail pe adresa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Eu am facut cursuri de tricotaje si stiu sa lucrez daca vreti vreo informatie va ajut cu placere. Pt Larisa09 as vrea sa o intreb daca vrea sa vanda masina? Va poop.
doynys
doynys
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 48
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 20/12/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de anigherman Mar 04 Ian 2011, 3:57 pm

Buna, fetelor! Ma bucur ca s-a deschis acest topic. Chiar anul trecut mi-am cumparat si eu o masina de tricotat semiautomata, deoarece sunt destul de pasionata de tricotaje. E la mana a doua, se numeste SIMAC DX 2000 (link [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si am cumparat-o de la o batranica care a lucrat destul de mult cu ea, in urma cu vreo 25-30 de ani. Dar, spre surprinderea mea, tanti a uitat cum se lucreaza la masina. Si nu avea nici manualul, deoarece il daduse cuiva din Germania sa-l traduca si nu l-a mai vazut de atunci. M-am gandit ca nu poate fi chiar asa de greu, astfel ca am luat-o la 150 de lei. Nu stiu, e mult, e putin, eu atat i-am oferit. Intre timp, m-am mai documentat si pe net si am vazut tot felul de filmulete si astea m-au ajutat destul de mult. O problema e ca masina trebuie unsa si eu nu am ulei special cu care sa o ung (dar imi voi cumpara, cand voi avea timp wink ). A doua problema e ca am incercat sa tricotez cu ea si nu a tricotat. Trecea sania peste rand si nu facea nimic. In cele din urma, dupa foarte multe esecuri, am reusit sa tricotez doar cateva randuri largute si cam inegale. Nu mai stiu cum, dar am nimerit-o. De atunci, am mai incercat, crezand ca am prins smecheria, dar nu a mai mers. Ma gandeam sa o ung totusi inainte si apoi sa mai incerc. Tare mi-as dori sa vad ca merge. Daca nu, poate ca mai incolo, imi voi cumpara una noua si mai profesionala.
Daca stie cineva cum se tricoteaza cu aceasta masina imi spune si mie? Am vazut filmulete cu alte masini, ba chiar mi-am scos de pe net manuale in engleza cu masini asemanatoare, dar totusi, nu am inteles cum se tine firul, pe unde intra, cum se pun ochiurile...samd. Multumiri anticipate!
Sunt interesata sa cumpar si o masina de tricotat manuala cu manivela, pentru copii. Am cautat peste tot in oras si nu am gasit. Daca stiti vreun site sau vreun magazin unde as putea gasi, va rog sa-mi spuneti. Multumesc! Merci


Ultima editare efectuata de catre anigherman in Mar 04 Ian 2011, 4:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugare informatii)
anigherman
anigherman
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 41
Localizare : TARGU MURES
Data de inscriere : 28/02/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de cristina350 Mar 04 Ian 2011, 4:34 pm

si eu mi-am doriy foarte mult o masina de tricotat si sotul meu mi-a facut cadou una,dar problema este ca nu stiu sa umblu cu ea....am urmarit diferite filmulete pe yotube dar degeaba ...mie nu-mi iese nimic.....
cristina350
cristina350
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 45
Localizare : com 23 august.jud constanta
Data de inscriere : 22/05/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de steluta Mier 05 Ian 2011, 6:12 am

Buna dimineata! Fetelor, ce ziceti sa gasim o modalitate de a face niste cursuri de tricotat cu masina de tricotat? Eu am cautat pe net, am dat si anunt la mica publicitate dar tot nu am gasit pe cineva sa-mi predea din tainele tricotatului! Ma gandeam la doynys, poate ne spune unde a facut cursuri sau poate chiar ne invata ea cate ceva!Eu una sunt foarte interesata, deoarece a trecut un an de cand am masina de tricotat Cugir MT1 si nu am reusit sa fac nici macar un fular simplu. Am si manual original al masinii si tot nu stiu nimic. Veniti cu idei si haideti sa facem ceva impreuna! Fiecare masina, a mea si ale voastre, reprezinata o sursa de venit neexploatata. Va doresc sa aveti o zi minunata si sa va ganditi ca am putea avea de castigat cu ajutorul masinii daca ne straduim un pic!
steluta
steluta
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Buna

Mesaj Scris de doynys Mier 05 Ian 2011, 8:06 pm

Fetelor eu va invat cu cea mai mare placere dar trebuie sa fiu langa voi daca e ceva anume ce nu stiti puteti sa ma intrebati , eu sunt din Calarasi si am facut cursurile mai demult, nu cred mai exista pe undeva acum, poate sa-mi deschid eu o scoala de tricotaje.
doynys
doynys
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 48
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 20/12/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de steluta Mier 05 Ian 2011, 10:26 pm

Buna seara, doynys si multumesc pentru raspuns. Aveam o presimtire ca nu esti din Bucuresti! Era frumos sa fim mai multe fete din Bucuresti si sa ne putem intanli! Oare site-ul acesta are si un punct de intanlire? Este pacat ca avem idei si nu avem timp sau loc pentru a ne putea reuni si a face schimb de experienta. Ma gandeam la mamicile care au fetite la scoala si care mai fac ceva legat de lucru manual. Ne-am putea intanli dupa ore si am putea apela la ajutorul profesoarei (daca mai exista asa ceva).
steluta
steluta
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Larisa09 Joi 06 Ian 2011, 10:20 pm

E foarte buna ideea unui curs, dar pe langa faptul ca suntem din localitati diferite, mai avem si masini diferite....
Poate daca am plati deplasarea si cazare pentru cineva si sa ne invete la fata locului, pe fiecare masina in parte.
Larisa09
Larisa09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 107
Varsta : 61
Localizare : Deva
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de laurapopescu Vin 07 Ian 2011, 7:43 am

Buna fetelor, mi-am luat si eu o masina de tricotat SH de pe ebay.de la 100 euro cu tot cu transport. Masina este marca Empisal -Elvetia si dupa modelul ei am identificat-o ca fiind din 1979 ( adica mai batrana ca mine wink ).
Cu toate astea a fost bine intretinuta si merge fara probleme.
Am gasit destule tutoriale pe youtube sa ma ajute pentru inceput ( masina are manuale dar sunt in germana ).
Daca aveti nevoie de ajutor sau intrebari, va stau la dispozitie.
laurapopescu
laurapopescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2010

http://www.nuageknitwear.blogspot.ro

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 2 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB