Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

+14
Nicoleta Irimescu
bela gio
emmancita
danniela
myky7robc
ileana cosanzeana
georgeta.prnic
tinap
ismi3ismi
Chirrox13
geany
betymi72
claudiana
laurentiu14
18 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de laurentiu14 Lun 02 Ian 2012, 7:53 pm

La multi ani !

Ma numesc Laurentiu am 14 ani si imi place f mult acest site,deoarece iubesc lucrul de mana si sper sa invat cat mai multe de aici . Am invatat sa cos si eu si sora mea, de la bunica,prin clasa a I-a,si dupa aceea ne-a invatat sa coasem si goblen (imi place f mult) sa tricotam,acum am inceput sa invat sa crosetez,si as vrea f mult sa stiu si la masina de cusut. Prefer sa fac lucru de mana decat sa stau pe calculator Smile
Lui tata insa nu ii place cand ma vede ca fac asta,mereu este nervos ,s-a si certat cu mama din cauza asta, mie mi-a zis de multe ori ca astea sunt activitati pentru fete ,si ca baietii nu fac asa ceva ! De multe ori ma duc cu sora mea,si uneori vine si mama cu noi, mergem la bunica,ca sta la cateva case distanta de noi,ca sa lucram impreuna ,ne simtim mai bine acolo .
Nu inteleg de ce este tata nervos pe mine? eu cred ca este bine si pentru un baiat sa stie sa coase ,sa faca lucruri frumoase lucru ! si la fel si un verisor mereu rade de mine din cauza asta si nu mi se pare frumos din partea lui Sad
laurentiu14
laurentiu14
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 26
Localizare : botosani
Data de inscriere : 01/01/2012

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de claudiana Lun 02 Ian 2012, 8:05 pm

Laurentiu bine ai venit! In primul rand eu sunt uimita de varsta ta! Eu nu sunt deacord cu delimitarea asta lucruri de facut pt fete respectiv baieti zid eu zic asa:pasiunea e pasiune nu tine cont de sex, varsta sau alte prejudecati.In liceu eu am avut profesor de matematica ce avea ca pasiune goblenul si nu-l lua nimeni in ras, chiar era apreciat! Tatal tau este nemultumit probabil pt ca ai si o sora si ea ar trebui sa aiba preocupari comune cu mama iar tu cu el.
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de laurentiu14 Lun 02 Ian 2012, 8:14 pm

claudiana a scris:Laurentiu bine ai venit! In primul rand eu sunt uimita de varsta ta! Eu nu sunt deacord cu delimitarea asta lucruri de facut pt fete respectiv baieti zid eu zic asa:pasiunea e pasiune nu tine cont de sex, varsta sau alte prejudecati.In liceu eu am avut profesor de matematica ce avea ca pasiune goblenul si nu-l lua nimeni in ras, chiar era apreciat! Tatal tau este nemultumit probabil pt ca ai si o sora si ea ar trebui sa aiba preocupari comune cu mama iar tu cu el.

Bine v-am gasit aici! Eu si sora mea ne intelegem f f bine,suntem si gemeni ,si ne place atat de mult sa facem lucruri impreuna,de exemplu ca lucrul de mana. Mie nu imi place sa joc fotbal sau chestii din astea,dar imi place de ex. patinajul,gimnastica
laurentiu14
laurentiu14
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 26
Localizare : botosani
Data de inscriere : 01/01/2012

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de betymi72 Lun 02 Ian 2012, 8:32 pm

Laurentiu bine ai venit!ai incercat sa-i dai exemple tatalui tau pe marii creatori de moda?sau marii pictori?vorba Claudienei"pasiunea e pasiune" cine stie ce poti ajunge...am mai auzit si eu de barbati care cos goblen chiar si medici ...cred ca poti face orice atat timp cat iti place...succes!
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de geany Lun 02 Ian 2012, 8:34 pm

Laurentiu, bine ai venit! Sa fii baiat si sa faci lucruri creative nu-ti pot aduce nemultumiri, ci dimpotriva, ar trebui sa fii apreciat pentru rabdarea pe care o ai si pentru ceea ce faci cu pasiune. Tatal tau, cred si eu ca e nemultumit, in Botosani, am fost la bunici si acolo (la tara) baietii se ocupau cu altele decat chestii creative. Totusi, eu iti recomand sa nu renunti la ceea ce-ti face placere! Atata timp cat nu neglijezi celelate indatoriri, nu te poate opri nimeni sa fii creativ.


Ultima editare efectuata de catre geany in Mar 03 Ian 2012, 12:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : greseli...)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 02 Ian 2012, 8:57 pm

Laurentiu, bine ai venit hug ....cand se supara tatal tau pe tine din cauza lucrului de mana fa-te ca ploua, nu il baga in seama....felicitari pentru ca ai rabdare si inclinatie pentru acest lucru...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de geany Lun 02 Ian 2012, 9:04 pm

Chirox, cum poti sa-i spui sa-si ignore tatal, imagineaza-ti cum ar fi ca fata sa te ignore cand va avea 14 ani. Mai degraba invers, nu-l ignora, incearca sa pui in programul tau si timp pe care sa-l petreci cu el, la fel cum iti faci timp pentru pasiunile care sunt pe langa mama si sora ta. Cred ca exact asta e problema, ca nu ii acorzi si lui importanta in treburi "barbatesti"...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 02 Ian 2012, 9:10 pm

laurentiu,cica cei mai buni croitori sunt barbatii,nu femeile... Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 02 Ian 2012, 9:13 pm

Geany, cei mai multi bucatari, cei mai buni croitori sunt barbatii nu femeile...si e treaba mea daca ma ignora sau nu fata mea...treaba fiecaruia e sa isi vada lungul nasului si isi vada de treburile lui...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de tinap Lun 02 Ian 2012, 11:21 pm

geany,imi place ce raspuns i-ai dat lui Laurentiu,educativ si intelept.
Sa-si ignore tatal??Ar fi un dezastru pentru el si familie.Membrii familiei nu se ignora intre ei,cu atit mai mult copii pe parinti!
O societate fara respect de parinti,e moarta spiritual.
Laurentiu,asa cum ti-a spus geany,incearca sa petreci timp si cu tatal tau,sa aveti ceva,o activitate cit de mica,numai voi doi,barbatii.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 02 Ian 2012, 11:40 pm

asa este! Laurentiu,este,totusi,tatal tau,chiar daca nu te intelege...incearca sa faci si treburi pe care el ar vrea sa te vada ca le faci,ajuta-l la ceea ce are el de facut si va fi bine.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mar 03 Ian 2012, 12:52 am

Laurentiu eu si fratele meu(care acum are 34 de ani) am crescut la bunici,pana la varsta de 6 ani,si apoi am petrecut toate vacantele,alaturi de ei. In copilarie,alaturi de bunica si verisoara mea,fratele meu a invatat sa tricoreze,croseteze si sa coasa pe etamina.Am avut verisori(baieti care au ras de el)dar nu l-a descurajat.Faptul ca lucra cu noi fetele,nu l-a impiedicat sa joace fotbal,indienii si cawboy....cu baietii,sau sa mearga la peste cu tatal nostru,o pasiune mare impartasita de amandoi!Tatal nostru nu a fost multumit la inceput,dar un rol important a,avut mama,care l-a facut sa inteleaga ca fiul lui nu este mai putin barbat daca stie sa faca si ceva in plus,fata de ceilalti baieti.Nu l-a criticat si nu a facut crize de nervi,si a fost mandru de el pana a murit(tata,la varsta de 54 de ani).Toti suntem mandri de el,este un barbat adevarat,cu familie(are un baiat,iar fetita este pe 'drum') a devenit capul familiei,eu si mama tinem cont de parerile lui si intodeauna primim sfaturi bune.Calitatile tale te vor ajuta sa devii un barbat echilibrat,calm si responsabil.Nu uita scoala,este foarte importanta,in viata ta!Sa primeze studiile,si apoi pasiunile tale,la care nu trebuie sa renunti!Fratele meu a facut facultatea,si are un job,foarte bine platit(are legatura si cu creatia) in Bucuresti!Sunt foarte mandra de el!Fa-l pe tatal tau mandru de tine!O sa reusesti,sunt sigura!
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mar 03 Ian 2012, 8:46 am

si eu cunosc un barbat care coase goblen!si este invatator,asa ca,daca iti place ce faci,nu conteaza ca esti barbat sau femeie....
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de myky7robc Mar 03 Ian 2012, 9:34 am

eu stiu o familie, care coase goblen, adica sot+sotie, ingineri de profesie.
au facut si multi bani din vanzarea lor, si-au luat masina etc.
au imbinat utilul cu placutul, asa ca lucrurile isi urmeaza cursul vietii, oricat ne-am impotrivi noi sau altii de langa noi.
da, parintii trebuie respectati si iubiti de copiii lor.
eu inteleg mahnirea ta vis a vis de atitudinea tatalui tau si a varului, dar va trece si asta, cu rabdare si perseverenta si vor intelege si ei ca aceasta este o pasiune ca oricare alta: pictura, design, croitorie etc.
succes
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de danniela Mar 03 Ian 2012, 11:50 am

In aceeasi situatie am fost si noi cu feciorul din dotare care in loc sa stea pe computer statea langa mine sa invete sa croseteze si tricotreze. La inceput sotul meu s-a uitat cam crucis dar a recunoscut ca si el facea rochite la papusi cand era mic, iar ei erau 3 frati, nu are surori. Intre timp fiul meu s-a aratat a nu fi exclusiv pasionat de crosetat, mai face cate o floare, o strica, insa sotul meu a inteles ca sunt pasiuni si pasiuni. Depinde foarte mult de mentalitatea fiecaruia, de relatiile dintre parinti si parinti si copii. Depinde foarte mult cum i se explica unei persoane ca ce faci din placere nu se numeste lucru pentru un barbat sau pentru o femeie.
Eu aveam o colega a carui sot (general in armata!) statea lipit de ea cand lucra goblen, dar probabil ii era jena sa ii spuna ei ca ar vrea si el sa incerce. La inceput in gluma ea i-a spus sa inceapa si el, dar apoi cand l-a vazut interesat chiar ea l-a invatat sa lucreze goblen, Nu stiu daca la serviciu se stie asta sau se discuta, dar stiu ca ei doi, sot si sotie se simt bine si lucreaza impreuna goblen!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de laurentiu14 Mar 03 Ian 2012, 1:43 pm

Multumesc pentru incurajari ,si pentru sfaturi,dar sa stiti ca eu nu il ignor pe tata,adica noi locuim la casa avem gospodarie destul de mare,si il ajut cu orice,la fel si pe mama.In gradina,cu animalele ,cand mai face cate o reparatie,etc. Iar la scoala si eu si sora mea avem rezultate f.bune,ne place mult lectura, si as vrea sa am mai mult timp pentru asta.
Chiar si daca stau mai mult timp sa cos ,nu ma deranjeaza pentru ca este o activitate foarte placuta,dar tata mereu imi face observatie din aceasta cauza.

Le-am rugat pe mama si pe bunica sa ma invete sa fac si impletituri de par , sora ma lasa sa ii impletesc parul in codite in spic,dar si in alte feluri, sunt frumoase Smile nici asta nu ii place lui tata cand ma vede Sad
laurentiu14
laurentiu14
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 26
Localizare : botosani
Data de inscriere : 01/01/2012

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de emmancita Mar 03 Ian 2012, 1:51 pm

Si baiatul meu a invatat de curand sa tricoteze, are 9 ani si ii place sa stea cu andrelele in mana , alturi de mine . E adevarat ca nu stie sa faca cine stie ce, dar ma bucur ca-i place!! Mai mult sta la calculator decat la " lucrarea" lui, asa ii zice el. Smile Si tac.su a ras un pic de el cand l-a vazut, dar apoi l-a lasat in pace. Eu cred ca la Adi al meu e doar o pasiune de moment, nu-i vad viitorul, el e mereu atras de altceva, a fost baschetul. apoi fotbalul, piscina, acum andrelele, cine stie ce mai urmeaza, dar il sustin in tot ce face, o sa-si gaseasca el hobby-ul pana la urma.
Editez: am un unchi in Ploiesti care lucreaza goblen, toata viata lui a facut asta, a deschis expozitii cu vanzare ...nu am tinut legatura cu el de multi ani, dar imi aduc aminte casa lui plina de goblenuri si multele schite si ate... cred ca atunci m-am ambitionat si eu sa fac asa ceva!!Am destul de multe goblenuri pana acum.


Ultima editare efectuata de catre emmancita in Mar 03 Ian 2012, 1:55 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 03 Ian 2012, 2:05 pm

Cand se supara tatal tau pe tine ca lucrezi, Laurentiu, nu fii suparat, nu face din asta o tragedie, este o problema de mentalitate, dar vad ca fetele ma arata cu degetul fiindca nu au inteles deloc postarea mea.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de laurentiu14 Mar 03 Ian 2012, 2:10 pm

Sunt putin trist ca nu ma intelege dar nu sunt suparat pe tata
laurentiu14
laurentiu14
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 26
Localizare : botosani
Data de inscriere : 01/01/2012

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de geany Mar 03 Ian 2012, 2:17 pm

Laurentiu, ia sa ne arati si noua ce lucrezi si tu si sora ta. Avem subiecte dedicate pasiunilor noastre, ar fi frumos sa luati si voi parte la ele.

Nu trebuie sa fii trist, parerile despre lucru manual sunt impartite. Sunt oameni care apreciaza si oameni care nu apreciaza. Exista n fete care n-au nici un hobby, deci nu are de-aface cu esti fata sau baiat. Creativitatea e bi-sexuala Embarassed

Capul sus, fii mandru de ceea ce realizazi!



Ultima editare efectuata de catre geany in Mar 03 Ian 2012, 2:20 pm, editata de 1 ori
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de bela gio Mar 03 Ian 2012, 2:19 pm

De ce oare atunci cand fetele sunt mai baietoase nu se ia nimeni de ele? E doar o remarca: "E cam baietoasa. Ii place sa se joace cu baietii fotbal..."

Daca insa baietii vor sa faca ce fac indeobste fetele (considerate suflete sensibile, ochi alunecosi, maini indemanatice) ni se pare ca tradeaza tagma barbatilor? De fapt barbatilor li se pare asa.

Cei mai mari pictori (ca sa ma refer la pasiunea mea) au fost barbati. Ei au pictat nu numai scene de batalie dar si flori de o gingasie neegalata. Multi barbati picteaza flori si peisaje idilice. Sunt ei mai putin barbati pentru asta?

Un barbat e mai barbat daca in lipsa unui razboi in care sa lupte cu alti barbati loveste o femeie?


bela gio
bela gio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de laurentiu14 Mar 03 Ian 2012, 2:25 pm

Cred ca cel mai mult mi-ar place sa invat sa fac broderie pentru costume populare...
Se fac si cursuri pentru asa ceva?
am verificat la scoala populara de arte aici in Botosani,dar nu au .
laurentiu14
laurentiu14
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 26
Localizare : botosani
Data de inscriere : 01/01/2012

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mar 03 Ian 2012, 3:36 pm

Buna Laurentiu!! Bine ai venit printr noi! Abia astazi am vazut subiectul!!
Nu e nimic, dar absolut nimic, in neregula cu faptul ca iti place lucrul de mana!
Trebuie sa ai multa, multa rabdare cu tatal tau si pe masura ce va vedea ca munca ta da si rezultate va invata sa te aprecieze. La noi in sat e un barbat croitor s nimeni nu-l priveste ciudat. E meserie ca oricare alta pentru care esti bun nu in functie de sex ci de pasiune!!
Nu cred ca se fac undeva cursuri pentru brodarea costumelor populare. Acestea se realizau in fiecare casa, modelele,croiul transmitandu-se de la o generatie la alta direct. Cauta vreun cerc pe la casa de cultura. Cauta si pe la batranele din sat modele,tipare... doar asa vei afla chiar mai multe decat te astepti.
La noi in zona de exemplu camasile, iile, itarii, sumanele erau cusute in casa dar bunditele nu! Ele erau realizate de cojocari si nu implica numai croiul ci si broderia specifica bunditei de Dorna.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si nimeni nu gasea nimic de ras iar baietii ce reuseau sa-i demonstreze mesterului ca au destula pasiune pentru aceasta meserie si erau primiti ca ucenici castigau astfel si respect din partea tuturor!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de firicel Mar 03 Ian 2012, 8:56 pm

Laurentiu, bine ai venit pe forum si vreau sa-ti zic ceva asa in viteza:eu de la sotul meu am invatat sa cos la goblen,care sot la randul lui a invatat de la un coleg de-al lui de serviciu.Acolo,la serviciul lui,mai erau cativa care coseau goblen.Mentionez ca sotul meu este din Dorohoi si colegul de la care a invatat e din Suceava.Poate aveti voi cei din Bucovina,predilectie pentru arta cusutului! Smile Sa ne ararti si noua ce lucrati tu si surioara ta!Spor la lucru sa aveti!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de piciul Mier 04 Ian 2012, 10:12 am

Si baietii mei cand erau scolari, au invatat sa tricoteze...au facut cate un fular...le placea mai mult sa-mi faca gheme...dar s-au jucat si de-a tricotatul...iarna era lunga si tv-ul, calculatorul nu omorau timpul ca acum...nu au facut o pasiune din asta... au invatat apoi sa impleteasca cosuri din nuiele...Dar orice se invata in viata, este o experienta care iti va ajuta candva!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc? Empty Re: Ce parere aveti despre baietii care se pricep sa coase,la goblen,tricotat ,etc?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB