Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Protectia mediului inconjurator

+26
danniela
Tigrisor
Copilarim
MihaelaT
carmenco
Clio_Ela
ionela stefan
Chirrox13
valentinadof
Gianina4ever
corina corina
amnro
Noemi
Nicoleta Irimescu
denisa21
danae
Alina.C
luminita_khader
Karina33
geany
juliennej
Ramonica
aisha
diada
Admina
olympia
30 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Alina.C Vin 16 Apr 2010, 4:13 pm

Dana, pai trebuie sa privesti partea buna a lucrurilor Smile In zona Gibraltarului, de exemplu, sunt maimute care traiesc in libertate, si sunt prietenoase, iar asta atrage o multime de turisti dornici sa se pozeze cu ele! Smile
Sa revin la subiect, intr-adevar, Diada, uitasem de medicamente, aici exista cosuri speciale in farmacii, in care putem arunca medicamentele expirate sau pe cele de care nu mai avem nevoie. Nu le-am dat importanta, caci mi s-a parut ceva firesc, din moment ce pe prospect scrie sa le ducem acolo.

Vin de afara acum, si mi-au sarit in ochi niste cosuri de gunoi compartimentate pentru reciclarea gunoiului! Uitasem de ele. Bine, majoritatea cosurilor de gunoi sunt cele obisnuite, dar important e ca exista, inclusiv pe plaja, inclusiv in parcul in care mergem la picnic sau unde facem uneori gratar...si majoritatea le folosim ca atare Smile

Am niste poze frumoase, cu un loc de picnic superb de undeva din munti, cand am timp le caut si postez pe undeva..
Legat de pungile de plastic, de ceva vreme in magazinele mari nu se mai dau gratis, iar cele care se vand sunt ecologice. Tot pentru a proteja mediul, desigur. La inceput mi s-a parut ciudat, dar acum ne-am obisnuit, si cand mergem la cumparaturi luam de acasa cateva sacose mari, rezistente ... Mai am o sacosica din panza pe care o pun in poseta pentru cumparaturi imprevizibile, si cam atat.
Despre consumul de curent electric... eu de exemplu nu mai am de mult in casa nici un bec clasic, toate sunt de consum redus. La fel si caloriferele, tot de consum redus, iar iarna nu le pun la mai mult de 18-19 grade, mi se pare suficient. Nici cand era fetita micuta nu faceam caldura excesiva.
Nici in masina nu incalzim mai mult iarna, mai bine mai punem o haina pe noi daca ne e frig.

Altceva, aici se foloseste foarte mult energia solara si cea eoliana. De exemplu un cunoscut de-al nostru si-a construit casa, si a pus panouri solare pe acoperis si ne-a spus ca nu ar fi primit nu stiu ce fel de autorizatie daca nu-si punea. Chiar si daca se foloseste doar la incalzitul apei, tot e un mod de a proteja mediul inconjurator, neconsumand resursele epuizabile. Deasemeni, stiu un spital imens in zona care isi genereaza energia electrica cu panouri solare.
In alte zone am vazut campuri intregi (sau ma rog, ce-or fi) pline de stalpi cu turbine pentru obtinerea energiei electrice din puterea vantului. La fel, am vazut si mini-turbine asezate pe acoperisuri de case, dar nu aici unde stau eu, in alte zone.

In fine, cred ca tine de noi toti sa protejam mediul inconjurator, prin mici gesturi care adunate fac marea diferenta.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Apr 2010, 3:09 pm

Apropo de pungi de plastic si raul pe care-l fac ele, pe langa umplerea gropilor de gunoi. Este un .pps primit pe mail, dar merita citit si merita sa va dea de gandit.... Eu desi reciclez, ma tem ca nici la noi (mai ales la noi) nu se face mare lucru. Asa ca ar trebuit taiate toate plasticele din cumparatuile noastre. Sa spunem NU pungilor de plastic!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de denisa21 Mier 28 Apr 2010, 8:51 pm

sunt si centre de colectare ulei rezidual
1. SC STOEHR MINERAL & VEGETAL OIL SRL Str.Popa Petre nr.22 sector 2, Bucuresti telefon 0766.443.285
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
2. Resita - str Timisorii nr 19, tel 0255 - 217003 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
denisa21
denisa21
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/04/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de luminita_khader Lun 31 Mai 2010, 9:41 am

buna ziua tuturor de la inceput vreau sa va spun ca am primit un e-mail interesant de stiut si de voi si de aceea am sa-l postez dar daca incalc vreo regula va rog sa ma iertati .in fond si la urma urmei este vorba despre sanatatea noastra si a copiilor nostrii. iata despre ce este vorba:
Subject: Lapte otravit - iaurturi otravite atentie

O vizita la o pensiune din zona Bran-Moeciu este un prilej de intoarcere la natura, prilej sa ne hranim pe noi si copii nostri in mod sanatos. Pentru mine a fost insa si un prilej sa discut cu oamenii din zona, si sa imi dau seama unde ne-au adus guvernele din ultimii 18 ani de zile, si patrunderea neconditionata in viata noastra a acestor furnicare si sursa de vanzare a mancarurilor pline de chimicale si eur-i ce curg catre noi din rafturile supermarketurilor, de care am fost obligati sa devenim dependenti.

Am discutat astfel cu tanti Mita, o femeie de 60 de ani, nascuta si crescuta la Moeciu, pentru care, anul 2008 inseamna unul mai prost de 100 de ori decat anul 1989 , atunci cand ea avea 20 de vaci, in plin comunism, care insa generau lapte, branza, cas pe care tanti Mita il dadea la cooperativa sau il vindea direct la Brasov in piata, si din care a reusit sa isi faca casa pentru ea si copii ei.

Dupa 18 ani de capitalism salbatic, tanti Mita, care dupa trasaturile fetei arata tot la fel ca o femeie de 40 de ani din Bucuresti [ femeie a carei sanatate este tocata de stres, zgomot, praf ] ,mai are doar 3 vaci care pasc numai pe muntii din zona Moeciu, insa vrea sa mai renunte la inca doua vaci,pentru ca,centrul de colectare a lapteului de la Bran s-a desfiintat, intrucat nu mai aveau cui sa vanda laptele si produsele din lapte, astfel incat nu are sens sa se mai ingrijeasca de trei vaci.

Va mai pastra una singura, pentru ca, zice tanti Mita, nu intelege cum de beti voi vopseaua aia alba de-i zice lapte, care are miros asa de zici ca-i sampon si care sta in cutiile alea de aluminiu' si are dreptate. Daca te uiti la consistenta laptelui de vaca de munte, il vezi cat de gros si de gras este, mai ales pentru copii si batrani fiind adevarate surse de sanatate, daca vezi cum se face branza, fara pastile, fara cheaguri, iti pui in primul rand o intrebare : Daca centrele de colectare a laptelui de la
acesti producatori s-au desfiintat, astfel incat ei , SINGURII CARE PRODUC ECOLOGIC SI SUNT SURSA DE PRODUSE SANATOASE, fiind deliberat trimisi in faliment, de unde naiba iau astia de la Danone, Milli sauTnuva laptele pentru produsele lor ?

Mai tineti minte de scandalul din 2007 cand companiaDanone a fost amendata, in iulie, de catre Autoritatea Veterinara deoarece nu a informat despre importurile de materie prima, dar reprezentantii companiei spus ca nu au aflat la timp despre aceasta prevedere legala ?

Scandalul s-a chemat 'dioxina in iaurt' si pana la coada, Danonea iesit ca nu foloseste substante nocive in iaurturile sale si a urmat apoi o intreaga mascarada cu Teo Trandafir plimbandu-se in halat prin fabrica si adaugand la kilogramele deja existente, altele , in timp ce manca dintr-un iaurt al acestei companii.

Potrivit infomatiilor furmizate de Autoritatea Nationala Sanitar Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) valoarea amenzii data firmeiDanone a fost de 10.000 de lei, insa atunci am aflat faptul ca, singura legatura intre produsele facute deDanone si laptele sanatos de vaca , este doar culoarea alba. Am aflat astfel caDanone a fost amendata pentru ca toata 'materia prima' [ asa se cheama chestia din care se face lapte si iaurturile] domnilor, nu se numeste in actele de import lapte, pentru ca nu este lapte ci 'materie prima' ] adica pulberile alea albe care apoi se dizolva in apa,

pastilutele, cheagurile alea pline de chimicale, se IMPORTA. Mai nimic nu se cumpara din Romania , de la producatori astfel incat SUNTEM OTRAVITI LENT SI NI SE BAGA ACESTE SURSE DE CANCER IN CORP si ne miram de explozia numarului de decese din cancer. Se mai cumpara lapte de la producatorii care au ferme, insa vacile alea si laptele lor, in conditiile in care mananca furaje chimicale, si tot felul de nutrienti, numai lapte sanatos nu dau.

Iar tanti Mita, care in viata ei nu a conceput ca vaca ei sa manance altceva decat iarba grasa de pe pajistile muntilor din Moeciu-Bran, a ajuns in raiul capitalist sa mai aiba doar 3 vaci fata de cele 20 detinute in timpul iadului comunist....Din pacate nu mai avem timp sa ne hranim sanatos si acceptam aceste otravuri care ni se servesc industrial.

Un cunoscut, care are facultatea de microbiologie facuta mi-a zis : 'Iulian, la cat lapte se vinde inRomania si in general in lume, tu chiar crezi ca exista atatea vaci, bivolite, oi sa capre sa il genereze? daca ai stii ce se baga in mancareanoastra ai innebuni' , si i-am spus sa nu imi zica...ca sa continui sa ma mint frumos.

Duceti-va copiii la o pensiune de la munte si dati-le o saptamana lapte,iaurt, cas, branza sau unt de stana, sa vedeti cum capata culoare rosie in obraji in locul palorii zilnice.

Numai de noi depinde ca acesti ultimi mohicani, asa cum este si tanti Mita, sa nu dispara cu totul, si numai daca ne vom orienta ca turismul rural, ecologic, si vom cumpara de ei produsele naturale sanatoase, vom putea sa-i salvam pe cei care tanti Mita , vom putea sa ne mai salvam cat de cat si sanatatea noastra, si vom reusi sa-i boicotam peDanone, Millisau Tnuva si otravurile servite de acestia.
Stiti de ce ? pentru ca laptele adevarat de la vaca lui tanti Mita, se strica in 24 de ore, in vreme ce laptele de la Danone,Milli sauTnuva, asa cum scrie pe cutiile alea de carton cu folii de aluminiu la interior, are
termen de valabilitate si cate 12 luni de zile !!! De la aracetul pus in el.

-
DATI MAI DEPARTE, LA CATI MAI MULTI CUNOSCUTI, CA SA SE STIE CUM SUNT ROMANII INTOXICATI DE CATRE STRAINII CARE AU VENIT LA NOI CA SA SE IMBOGATEASCA, FARA SCRUPULE, PE SPINAREA NOASTRA.
NU VA POT INDEMNA SA NU MAI CUMPARATI PRODUSE LACTATE DE LA ACESTE FIRME, DEOARECE AM VAZUT CE S-A INTAMPLAT IN ZILELE CAND AM FOST INDEMNATI SA NU MAI CUMPARAM BENZINA DE LA STATIILE DE BENZINA. INGHESUIALA A FOST ATUNCI SI MAI MARE, FATA DE ZILELE NORMALE.
NE MERITAM SOARTA, FIINDCA NU SUNTEM UNITI SI NU LUAM FERM ATITUDINE!
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 31 Mai 2010, 9:54 am

Interesant e-mail, interesante si informatiile ( in mare parte adevarate )dar de ce ANONIM?

si nu vad pe aceasta lista firma LaDorna care a facut cam acelasi lucru aici in zona!!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Lun 31 Mai 2010, 10:31 am

Danone e prima pe lista "prafuitorilor". Stiu de ani de zile ca ei nu aveau produse disponibile, ca nu primisera "prafurile" din afara. zid
Despre o nenorocire de produs cu muuulta reclama, destinata copilasilor nostri, cititi AICI. NU folositi produse Danone in general si Danonino, in special. E o otrava...
Nicoleta, prin transhumanta fiind, prin zona ta, stiu ca am vazut o dubita cu Dorna pe ea, care cara canistre (nu mai stiu cum le zice, de aluminiu si inalte, cam de 20-30l). Strangeau laptele de la oameni si chiar am apreciat ca se mai foloseste lapte de la producatori, nu doar din ferme.
Dar asa e si cu Dorna. Auzisem tot de la agentii lor ca cifra de pe spatele cutiilor de lapte, indica de cate ori a fost repasteurizat acel produs. Deci daca i se apropie termenul de expirare, sunt "reimprospatate" si reambalate, ca nu e bai. Ficatul nostru duce multe...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Noemi Lun 31 Mai 2010, 10:45 am

admina si eu sunt total contra Danone, dar in schimb apropo de dubita de care spuneai, avem niste cunostinte care cresc vaci din Olanda, si au contract cu Danone pt furnizarea laptelui. Deci inseamna ca produsele lor pe langa prafuri .... mai contin si lapte. Oricum eu tot impotriva lor sunt. Doar Actimel mai beau uneori si asta pt gust, nu ca as crede balivernele din spoturile publicitare..
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de amnro Lun 31 Mai 2010, 12:46 pm

am citit doar pe sarite ca timpul ma omoara, dar oricum foarte interesant. 2 comentarii (sau mai bine zis completari):
1. era o chestie cu o cifra scrisa pe fundul cutiilor de lapte, care reprezenta numarul de "reimprospatari", cum spunea si admina. La vremea respectiva nu am luat in serios informatia, era in aceeasi periada in care aparuse treaba cu numerele de pe oua. Dar pentru ca treaba cu ouolele (na ca nu stiu cum se scrie lol! ) s-a dovedit a fi adevarata, ma gandesc ca poate si cea cu laptele este.

2. mi-a zis cineva ca in piata la ramnicu sarat (si cica si undeva la unirea, dar nu am descoperit unde) exista niste dozatoare unde se vinde lapte proaspat de la nu stiu ce ferma de pe langa bucuresti. te duci cu sticla si iti cumperi cati litri vrei, e deschis nonstop. daca nu ai sticla, au ei peturi de plastic, le desigileaza pe loc. Imi zicea respectiva persoana ca a doua zi avea 3 degete de smantana in sticla de lapte, atat de gros este.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Ramonica Lun 31 Mai 2010, 1:08 pm

Si eu cumpar lapte de la dozatoare din astea si e o diferenta uriasa. Se gasesc in piete si de curand am vazut si la Carrefour afara. Costa 2,5 lei litru si daca nu ai sticla la tine, gasesti acolo cu 50 de bani.
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 2:15 pm

Acum am descoperit subiectul asta si subscriu la tot ce s-a spus pana acum . Si eu sunt revoltata pe pungile de plastic pe care trebuie sa le mai si cumpar si sa le ofer clientilor la piata pentru ca e greu sa aiba fiecare o sacosica lavabila in care sa isi faca zilnic cumparaturile . Apoi le vad aruncate peste tot . Stau la drum judetean in calea copiilor spre scoala . Zilnic adun diverse amblaje de pe langa 50 de metri de gard . Am zis sa-mi pun cateva cosuri de gunoi la poarta , dar credeti ca le-ar folosi cineva ?
Acasa , pet-urile le strang in saci pana se face de un transport la un centru de reciclare din apropiere , hartia si pungile ajung la foc la centrala , din vegetale ce mananca gainile bine , ce nu , la groapa cu compost pentru gradina si am terminat cu gunoaiele .Numai daca arunc vreo pereche de papuci sau vreo galeata , vreun borcan spart am si eu gunoi .Resturile lemnoase le fac marunte si le pastrez pentru gratar , iar moluzul de la renovarea casei l-am ingropat sub o constructie care visez eu sa devina magazin in cativa ani .Detest sa gasesc plastic aruncat sub orice forma . Mi se pare ca ma sufoca . Pana si fiecare fir de ata de rafie cu care imi sustin culturile de gradina il adun toamna la curatenie .
In Ramnicu Sarat sunt pubele compartimentate si pet-urile sigur ajung la locul potrivit pentru ca le fura tiganii si le duc acolo sa faca bani (macar fac ceva bun chiar daca fara intentie ) .Electrocasnicele vechi se colecteaza cam de doua ori pe an de pe trotuarele orasului , iar despre baterii n-am vazut decat la telefoane urne amenajate in acest scop . Baterii nu folosesc pentru ca am acumulatori pe care ii reincarc de cativa ani si inca sunt buni .
In concluzie , tine de noi , de fiecare in parte cum ne pastram mediul inconjurator .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 12 Apr 2011, 2:45 pm

Ooo,ce bine ca am gasit o informatie despre colectarea uleiului rezidual,ca am inceput sa-l strang ,sa nu-l mai arunc(auzisem intr-o zi la radio de asa ceva),si eu tot acum am descoperit acest topic...
Cu pungile de plastic am si eu un of,in rest pet-uri si altele din plastic le dau la cineva care le aduna de prin sat si le duce la colectare...cu resturile vegetale as vrea sa fac si eu compost chiar am depozitat nitel prin gradina,si aruncam si la gaini dar a inceput sa faca soacra-mea mofturi cica sa le punem la tomberon ca de aia platim gunoiul pe cand alea sunt foarte bune in curte.
Eu si sotul facand parte dintr-un club de turism de multe ori am participat la activitati de ecologizare.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 2:53 pm

Si subiectul asta imi place si vreau sa-l actualizez . Ma bucur ca mai exista persoane care au inceput sa duca dorul gustului de rosii '' de la bunica'' sau al laptelui direct de la vaca lu' tanti Mita si sa-i indemne si pe altii sa se indrepte spre natura si spre tot ce e sanatos .Sunt putini cei care au un petic de gradina sau un animal (pasare ) de curte pentru lapte , carne sau oua , dar macar ne putem procura si noi de la cei care au hrana asta in stare pura .
Eu am locuit 16 ani in Bucuresti (Pipera ) , si desi aveam 650 de metri patrati de curte nu i-am folosit cum trebuia .De 4 ani m-am mutat la tara , la 3 km de orasul in care m-am nascut (Ramnicu Sarat ) si abia acum simt ca traiesc cu adevarat sanatos . Laptele si branza mi le iau de la o vecina care are vaci si le creste cu lucerna cumparata de la mine (deci stiu sigur ce mananc ),pasari pentru carne si oua imi cresc singura , iar legumele cresc in paradisul meu de gradina pe care o iubesc si muncesc in ea zi lumina . Avem o jumatate de pogon de livada cu pruni care ma tine toamna la cazanul de tuica , vinul il facem de la umbrarul de vita din curte , pomi fructiferi diversi sunt vreo 14-15 ,asa ca de gem si compoturi nu se pune problema sa ne lipseasca .Nu bem sucuri de nici un fel si pana acum n-am avut nici un musafir nemultumit ca l-am servit cu o duceata si un pahar de apa de fantana sau cu un compot . Dintr-un pogon de grau facem faina si tarate pentru painea facuta in casa , iar malaiul e singurul pe care-l facem la moara din porumb cumparat . De ulei sunt nemultumita pentru ca s-au desfiintat multe din presele pentru floarea soarelui , iar zaharul il inlocuiesc mai greu cu mierea de albine pentru ca e foarte scumpa . Dar in general zic eu ca ne hranim destul de sanatos .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 12 Apr 2011, 3:34 pm

Corina,eu daca vreau sa fac o prajitura imi iau zahar brut,din trestie de zahar,si orez tot brun folosesc,iar ulei iau de la o ferma presat la rece,chiar zilele astea se starng banii,pentru ca noi luam cu bags-urile...mai face si tati mei la ferma,la care lucreaza,in rest si eu stau la curte...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de valentinadof Mar 12 Apr 2011, 3:37 pm

Corina,cine nu te crede sa-ti priveasca rosul din obraz si nu mai are nevoie de niciun argument!
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 6:45 pm

Ce bine-o fi Gianina , cu ulei asa natural . Zahar brun mai iau si eu , dar tot mierea cred ca e mai curata .
Merci , Valentina ! Asa e !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 6:49 pm

Inceputul e mai greu . De cativa ani sotul meu se gandeste sa faca un panou solar pentru apa calda , dar anul asta cred ca o sa fie gata . Am sa vin cu poze . Si o eoliana asa de familie mai pune la cale , dar mai dureaza . Nu prea e timp pentru toate , dar panoul solar e musai sa-l facem pentru ca este o economie substantiala .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 04 Mai 2011, 1:35 pm

Eu am predat Studiul Calitatii Mediului dar si Ecologie....dupa ce suna clopotelul de iesire uita copii tot ce le-ai zis la clasa...hartiile aterizeaza pe spatiul verde, pet-urile pe unde nici prin cap nu-ti trece....
Fetelor, nu mai exista bun simt pentru cel din fata noastra si nici pentru natura si ceea ce ne inconjoara.. plange
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Vizitato Mier 04 Mai 2011, 1:49 pm

Chirrox13 a scris:...Fetelor, nu mai exista bun simt pentru cel din fata noastra si nici pentru natura si ceea ce ne inconjoara.. plange

In general, copiii se comporta asa cum vad ca fac parintii lor, acasa. Daca mama si tata ar dedica mai mult timp sa explice fiilor lor cum va fi viitorul care-i asteapta, poate s-ar schimba cat de cat situatia.
Din pacate, etica, bunul simt au disparut demult din viata noastra.
Sunt foarte dezamagita de comportamentul semenilor mei...dar, ce pot face?! Neutral
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de ionela stefan Mier 04 Mai 2011, 3:31 pm

Oh,ce deget pe rana cu subiectul asta!
Marea mea durere este Delta si in zona in care avem noi casa nu se strange gunoiul,nu exista pubele sau orice altceva folositor noua si mediului...
Am facut o groapa in care arunc resturile de la mancare,hartiile le pun pentru foc,am o 'colectie' mare de borcane si sticle si nu stiu ce sa fac cu ea,peturile tot la foc desi stiu ca nu ar trebui si,ce este mai grav,o colectie imensa de doze de aluminiu care s-a nascut de 3 ani si cu care chiar nu stiu ce sa fac...
Nu va mai spun cat gunoi strang de pe malul Dunarii si cat gunoi este prin spatele curtilor... Nu va mai povestesc cum arata o plimbare pe canale sau lacuri... Deplorant,dezolant si,mai ales trist...
Scuzati-mi vocabularul dar pentru mine oamenii,majoritatea celor care traiesc deja acolo si o mare parte din turisti,sunt niste nesimtiti cu n maare!
Si nu stiu ce as putea face...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 04 Mai 2011, 5:36 pm

Am ajuns si eu la subiectul acesta.

AlinaC, in ce tara stai? 100 de euro lunar numai pt gunoi nu cred, ai vrut sa spui 10.
Habana, ai draptate, insa pe o parte... de la copiii nostri ar trebui sa invete multi parinti, e exactinvers. Parintii sunt mai "cu ideile lor invechite" de multe ori, importtant e sa mai dam ascultare si celor mici.
Victor, baiatul meu, cand avea 5 ani, a venit de la gradinita (atunci locuiam in Madrid) si mi-a explicat de ce e important sa sortam gunoiul.

Acum va spun cum e in zona unde stau acum.
Am 4 locuri in ncare pun gunoiul, plus in subsol electrocasnice sau resturi de la mobilier ori scule.
Gunoiul biodegradabil (eu nu fac compost) intr-o galeata, apoi gunoiul -gunoi Smile, sacii galbeni sunt cei cu ambalaje-se ridica la fiecare doua saptamani din fatza casei), iar pana atunci ii tin in garaj. Hartia si cartonul le adun intr-o cutie, si saptamanal merge Victor cu ele la conteiner, borcane si sticle (intai spalate!!) la fel. Electrocasnicele si mobilierul se scot in fatza casei in anumie zile (avem un calendar de la Primarie, primim in fiecare an) unde stim exact in ce zile se aduna.
Brazii de Craciun, la fel, in fiecare an e o zi in care ii aduna pompierii. Numai atunci se scot in fatza casei.
Si eu tot la gunoi arunc resturiile de mancare sau uleiul (desi ff rar prajesc ceva).

Pungile de plastic si rafia ajung si ele haine (poliester) ca si peturile... Noli oricum rar cumparam bauturi in pet. referam apa minerala si sucurile in sticla sau carton.
Si sunt oricum muuuult mai sanatoase.

Curatenie... Amenzile sunt usturatoare daca te prinde cineva aruncand ceva pe jos, cand vezi pe cineva cu cainele la plimbare ii vezi automat maturica si lopatica pt strans daca dragalasul de catel isi face nevoile pe strada.
Dar nu e de amenzi, iti e rusine sa arunci ceva pe jos, si asta ar trebu sa invete multi, nu sa stim frica de amenzi, ci a fim constienti ca ... asa ceva nu se face.

Si de ce sa nu vb de ... protejarea vecinilor, nu numai a mediului.
Aici nu arunca nimeni gunoiul in orele de liniste, duminica si in zilele de sarbatoare, pe conteinerele pt hartie si sticla chiar e scris "orarul".
Nu dam cu aspiratorul in orele de liniste, nu bubuim si nu batem cuie... Covoare nu bate nimeni, le aspiri si le speli cand e cazul, dar nu le batem afara sa umplem de praf. Nu tinem motorul masinii "la incalzit" iarna ca sa trezeasca tot cartierul, nu se claxoneaza in oras decat in situatii de urgenta -nu iti claxonezi prietenii sa iasa afara).

Revin cand imi mai amintesc cate ceva...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Vizitato Mier 04 Mai 2011, 6:43 pm

Clio draga, am spus in general...
Tu vorbesti de baiatul tau care facea gradinita in Madrid. E explicabil.
De peste 20 de ani stau in strainatate si stiu ca aceste "povetze" se dau in scoli si camine, inca de la cea mai frageda varsta.
Oricum, sta in mentalitatea romanului, care-si face curatenie in casa , dar nu si afara. Ce nu tine de teritoriul lui, nu-l intereseaza.
In Romainia, in Ardeal, intr-un sat foarte cunoscut, unde 80-90% din locuitori sunt mari horticultori, oamenii sunt foarte harnici si devotati. Voi stiti ca cine lucreaza cu pamantul nu-si permite luxul de a fi lenes.Peste tot flori, zarzavaturi.... solarii. Foarte frumos!!... Deci, sunt de toata invidia. Insa....

Insa, toti dar absolut toti isi duc gunoaiele la malul Muresului. Adica, ard in cazanele lor de lemne pt solar ce se poate arde, iar restul, sacii cu gunoaie (plastic, sticle, solutii nocive...) ramase ii arunca intr-o asa zisa "groapa de gunoi", care numai groapa nu e. Este un loc pe marginea raului...pe pamantul nimanui. Cand apa creste, toata mizeria este purtata la vale. Si asa, Muresul strange gunoiul de la satele care din nefericire urmeaza exemplul, si il poarta pana in oras.
Am ramas socata de ceea ce am vazut la Barajul raului in Targu-Mures! Un fel de Fukushima.
Atunci , ma intreb, cum e posibil ca taranul, care este mult mai constiincios ca un orasean, nu se rusineaza de ceea ce face?!
Si ne miram ca saracii profesori nu reusesc sa educe elevii, cand ei acasa cresc cu aceasta mentalitate!
Nu doresc sa improsc cu noroi, nu doresc sa supar pe nimeni, dar din pacate asta este emblema noastra. Si unii o poarta cu mandrie!
Ma doare sufletul cand vad ca nu ne respectam pe noi insine...


Ultima editare efectuata de catre Habana in Joi 05 Mai 2011, 11:25 am, editata de 1 ori
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de carmenco Joi 05 Mai 2011, 10:21 am

Sambata trecuta am organizat o activitate de curatenie in Parcul Bellu, din orasul nostru. Copiii au fost foarte receptivi si bucurosi ca au putut face un lucru bun si, de acum inainte, sunt sigura ca vor sti sa pastreze curatenia oriunde ar fi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar asa s/a finalizat aactivitatea noastra, cu cantec si voie buna.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Vizitato Joi 05 Mai 2011, 10:28 am

Forte frumos Carmenco!...Speram ca ei, acei copii, vor fi viitorul nostru!...si speram ca vor invata la randul lor pe altii ce inseamna respectul pt natura, respectul pt viata lor!
Felicitari!
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de carmenco Joi 05 Mai 2011, 11:08 am

Multumesc! Nu avem de gand sa ne oprim aici, acesta e doar inceputul.
Am demarat si actiunea de colectare a deseurilor.
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 05 Mai 2011, 1:15 pm

Carmenco, felicitari!

An de an facem si noi igienizare cu copilasii ( vinerea viitoare avem o noua actiune)... In general, copiilor le place, vad aceste actiuni ca un mod de a te distra, dar 50% din ei fac acest lucru doar ca se cere, ca trebuie sa fie in rand cu ceilalti, nu ca ar simti ceva fata de mediu si dupa o ora uita, mai ales cei mari. Cei mici sunt putin mai receptivi, dar daca nu se repeta acelasi lucru uita si ei.
Noi avem multe proiecte eco, reciclam de la hartie pana la tot felul de obiecte nefolositoare, dar apar probleme din partea parintilor: "Multe mai vor si doamnele astea!!!" de zici ca le-am cere sa cumpere acele deseuri. zid
Am mai zis-o si repet...in primul rand aceste lucruri trebuie invatate din familie, tine de buna crestere. Degeaba batem noi apa-n piua daca merge acasa si mama sau tata fac tot cum stiu ei mai bine.
Daca ar exista si la noi amenzi usturatoare pe care sa fie obligati sa le plateasca nu doar atunci cand au nevoie de vreo adeverenti de la Fisc (si atunci pot plati chiar si o amenda penala cu ţârâita) poate si-ar schimba si mentalitatea. La inceput le-ar fi teama de amenda si in timp, colectarea deseurilor pe categorii, pastrarea curateniei,... ar deveni obisnuinta.
Cand facem curatenia de primavara sau toamna, in jurul blocului, iesim aceiaşi vecini, iar cei care au prostul obicei de a arunca pe geam o cutie goala de conserva sau un pet, golesc scrumiera,... nu ies niciodata.
Noi avem doua usi la scara si s-a intamplat sa gasim ca cineva si-a facut nevoile in scara sau cei din alte scari tin usa din spate inchisa si trec pe la noi prin scara (am niste vecini care nu vor sa inchidem o usa) si-si lasa sacul de gunoi la usa scarii.
zid Sa fereasca Dumnezeu sa-l prind pe unul ca nu-l mai spala nici Jiul la ce si-ar auzi.


_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 2 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB