Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

+19
vlad_mom
Gabica
myky7robc
mylena
piciul
kmn
Floren
dorinamisov
cristina iosif
Angelica18
corina corina
lilibili
aisha
LRodica
mishou
romaya
Dorulet
ioana soare
gretty
23 participanți

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Vin 02 Oct 2015, 5:53 pm

Capitolul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Alte "chestii" amuzante, Punguta cu 2 bani, o urare originala de belsug si prosperitate... Ati vazut cate bogatii i-a adus cocosul mosului odata cu celebra punguta cu 2 bani...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 02 Oct 2015, 7:04 pm

Interesant, dar ar fi mai potrivit un snur de piele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Vin 02 Oct 2015, 8:19 pm

Eu am crosetat din fir subtire macrame, nu suporta pielea cat de subtire ar fi; si apoi asta are valoarea unei felicitari, o "citesti" si nu e obligatoriu s-o pastrezi mult timp.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 02 Oct 2015, 11:30 pm

Eu pastrez felicitarile:)
Era doar o parere de estetica, o poti lua ca atare si sa te gandesti si la varianta asta, sa vezi daca nu cumva iti place si tie mai mult. Costul de productie nu ar trebui sa primeze stilului. Chiar si nimicurile trebuie sa fie lucrate cu atentie la detalii si stil, asta da valoare lucrului de mana. Nu trebuie sa spui "e un nimic de unica folosinta, nu conteaza".
Exista snur de piele moale si subtire, cu siguranta merge la saculetii respectivi. Si costa putin, probabil cam tot ca panglica, oricum insignifiant tinand cont de lungimea mica necesara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Vin 02 Oct 2015, 11:40 pm

Da, ai dreptate dar eu maine si poiimaine merg la un targ de aceea am facut cateva mai mult de atragerea atentiei, eu crosetez rochii nu ma incurc cu nimicuri mici...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 05 Oct 2015, 5:14 pm

Nimicuri,,,uneori nimicurile astea ne fac placere si pot deveni adevarate provocari.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4801
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Lun 05 Oct 2015, 5:52 pm

Eu, tot cu dantelele mele .. Smile vreau sa va arat o insertie -design propriu  -pentru o perdea din panza topita  si un model nou de bordura, greu dibuit( dupa o poza )  si  care-mi place rau de tot .. Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Lucrate din fir "Macrame" bobina de Talmaciu,culoare ecru, croseta 0.8
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Lun 05 Oct 2015, 6:15 pm

Dorulet, asa m-as juca si eu cu nimicuri mici... as face cu drag amigurumi, spre exemplu, tot din fire subtiri... dar am comenzi de rochii si am si nevoie de comenzile astea... Curand voi avea comenzi tocmai pe decoratiuni pt casa - tot piese mari.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 06 Oct 2015, 7:19 am

Grety,sa ai spor si sanatate!
Maya,Maya,cum ne bucura ochiul jocul firelor tale!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4801
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mishou Mar 06 Oct 2015, 8:26 am

Draga Romaya, cine te-o blagoslovit Amiraleasa -bine te-a blagoslovit! Fii, te rog, draguta, si spune-ne (taare sunt curioasa): insertia ai gandit-o mai intai pe hartie sau ai lucrat direct?
Iar pt. bordura proaspat dibuita nu ne pui si o schema? sau macar sa ne explici cum ai facut floricelele din model?
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Mar 06 Oct 2015, 10:27 am

Insertia am gandit-o  mai intai pe hartie patratele Smile   pentru ca trebuia sa aiba o forma  neregulata si dimensiuni mari prestabilite de  ~ 95 /120 cm. Pe tiparul asta facut din foi patratele lipite pe dos cu scotch, am purces la designarit   Smile  

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Bordura am dibuit-o dupa o poza ,n-am schema . "Secretul"  greu de dibuit  este ca se lucreaza intr-una rand cu rand ,nimic separat
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 06 Oct 2015, 1:30 pm

Toate etapele inseamna creatie si efort sustinut, felicitari,Maya! hug
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4801
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Mar 06 Oct 2015, 2:09 pm

Dorulet a scris:Toate etapele inseamna creatie si efort sustinut, felicitari,Maya! hug

pupi
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mishou Mar 06 Oct 2015, 2:38 pm

Felicitari Romaya, tot ce lucrezi ne incanta infinit ochii. As vrea sa am si eu puterea ta de lucru. Flowers
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de myky7robc Mar 06 Oct 2015, 3:00 pm

Sad Sad felicitari, maya! ura
Si eu tot la floricelele din mijloc nu pricep. Cum e facuta perechea de petale la fiecare rand?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Mar 06 Oct 2015, 3:25 pm

myky7robc a scris: Sad  Sad felicitari, maya! ura
Si eu tot la floricelele din mijloc nu pricep. Cum e facuta perechea de petale la fiecare rand?
Intr-un rand ochiurile de lant -cate 8 pentru fiecare petala + 1 ochi de prindere ,in celalat rand pic. petalelor. Numai ca in fiecare rand ai portiuni in care mergi cu pic. oarbe -la patratele de exemplu.. Smile
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mar 06 Oct 2015, 6:42 pm

Romaya foarte frumoase si bordura dar mie mai mult imi place insertia pentru perdea. Te rugam sa ne arati si noua cum va fi perdeaua. flower
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mishou Mier 07 Oct 2015, 2:12 pm

Maya, as mai avea o intrebare: in schemele pt dantelele gen "insertia" am observat ca patratelele schemei sunt formate uneori pe 5 ochiuri de lant alteori pe 4. Exista vreo regula in stabilirea aceasta?
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de aisha Joi 08 Oct 2015, 11:47 am

Perdele crosetate, asta da! O adevarata provocare! Felicitari, romaya! De fapt, felicitari de doua ori, avand in vedere ca tot tu ai creat si design-ul Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Sam 10 Oct 2015, 4:02 pm

mishou a scris:Maya, as mai avea o intrebare: in schemele pt dantelele gen "insertia" am observat ca patratelele schemei sunt formate uneori pe 5 ochiuri de lant alteori pe 4. Exista vreo regula in stabilirea aceasta?

De obicei patratelele dantelei filet sunt formate din 2 sau 3 ochiuri de lant ,probabil ai vazut cu  4 si 5 ochiuri la alte modele de plasa,dantelate sau la intoarcerea randului ...La insertia mea, modelul de baza este : patratele goale formate  din 3 ochiuri de lant si cele pline sau "podurile" sunt formate  din 5 picioruse( 2 laterale+ 3 de umplere)
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de lilibili Dum 11 Oct 2015, 7:56 pm

Romaya, insertia de perdea e minunata si bordura la fel. Perdeau e dintr-o signura bucata cu insertia pe mijloc?
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mishou Lun 12 Oct 2015, 4:03 pm

Multumesc, Maya! pupi
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Mar 13 Oct 2015, 12:06 pm

lilibili a scris:Romaya, insertia de perdea e minunata si bordura la fel. Perdeau e dintr-o signura bucata cu insertia pe mijloc?
Da, am lucrat 2 insertii pentru 2 perdele mari -2.5/4m .Daca primesc poze o sa vi le arat.


Ultima editare efectuata de catre romaya in Mar 13 Oct 2015, 12:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat)
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de corina corina Joi 15 Oct 2015, 6:25 am

Foarte frumoasa bordura , Romaya
! Mi-ar placea si la o bluza ! Smile
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de romaya Dum 25 Oct 2015, 10:28 pm

Gata cu bordurile si insertiile, trecem la perdele de cipcă Smile O perdea  de 1.50 m/4 m recent terminata

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Lucrata din fir "Macrame" bobina de Talmaciu ,culoare ecru
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB