Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (7) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Gradina cu legume (7)

+17
dorina narita
Michelle88
piciul
greieras
AlinaJ.Bijoux
LRodica
valentinadof
Dorulet
corina corina
diada
michelinebeaulieu
dorinamisov
Buburuza
marina40
ema
Cristache
annamaria26985
21 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 11 Mar 2015, 11:35 am

Te asteptam cu nerabdare Corina!! Si eu am sa fac poze de cum rasar toate. Acum e doar pamant in gradina, nu am ce sa va arat!!
La noi a inceput si cu magazinul (de furaje pe care il avem de un an), ca a inceput lumea sa isi ia pui de tot felul si vin dupa furaje!! Iarna, nu pria vin!!
Rodica, ce bine ca ai reusit insfarsit sa pui si tu ceapa si usturoiul!!! kiss
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Mier 11 Mar 2015, 9:25 pm

Alina, mulţumesc. hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de corina corina Joi 12 Mar 2015, 8:25 am

Pentru Rodica :

Coacazul rosu poate fi tuns incepand din primul an. Dupa plantare scurtati tufa cu o treime, ca sa capete un aspect aerisit. Pastrati 4 crengi principale.

Tundere in ianuarie-februarie
Tundeti crengile din anul anterior pana la jumatate, dar intr-o zi cand nu e ger. Crengile lipsite de vigoare si cele cu crestere orizontala trebuie indepartate complet. Pastrati numai 6 crengi pe tufa in al doilea an. In fiecare an tundeti cresterile laterale pana la primul mugure. Din acest mugure se vor forma noi lastari laterali in prima vara. In fiecare an mai lasati 1-2 crengi in plus, dar tufa nu trebuie sa aiba mai mutl de 8-10 chiar daca este matura. Daca o creanga scade ca productivitate puteti s-o taiati asa incat sa se dezvolte noi crengi.

Noi cam asa procedam , dar prin martie pana sa sparga mugurii ca sa nu fie ger sigur .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Joi 12 Mar 2015, 8:59 am

Corina multumesc. Cred ca are mai mult de 6 crengi si are foarte multe mici. Cand merg din nou la gradina o sa ma uit cu atentie si poate fac si poza.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 13 Mar 2015, 2:36 pm

Eu nu stiu ce-am facut toamna trecuta ca am ramas fara rasad de salata.Poate am semanat-o prea tarziu!Asa ca acum am salata abia rasarita,ceva fire de loboda,patrunjel verde.si ceapa care mijeste si ea.Anul asta nu-mi mai fac eu rasaduriel de rosii,nu am conditii de producere si la ce probleme am avut cu musculita alba anul trecut vreau sa mai schimb sursa.
N-am semanat spanac,astept luna plina Cool

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Dum 15 Mar 2015, 9:45 pm

Am reusit sa fac poza la coacaz. Era deja tuns de socrul meu, sper sa fie bine. Corina, ce parere ai? Era urat afara, mohorat, nori si nu e foarte reusita poza.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de corina corina Mar 17 Mar 2015, 9:52 am

Arata bine coacazul , Rodica ! O sa fructifice frumos ! Smile
Nici la mine nu a iesit salata , Valentina ! A fost prea multa umezeala cand rasarise pentru ca iarna a fost usoara si a murit in faza de rasad . Sa vedem ce-a mai ramas nerasarit . Nici acum nu e tarziu de semanat , dara se va face cam tarziu gata pentru consum .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de piciul Mar 17 Mar 2015, 7:16 pm

Eu am reusit sa pun acum trei saptamani salata, spanac si ceapa, dar in solar.....e mica si pana apar rasadurile de rosii sper sa adun ceva..adica sa mancam! Am facut asa, ca balteste apa peste tot si macar aici au un pic de adapost.
Am mutat si ceva zmeura....si ma duc sa citesc despre cum inmultesc coacazul negru...uit cam repede scratch
Sanatate, spor si vreme buna!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de Cristache Mier 18 Mar 2015, 12:47 pm

Buna fetelor ce aveti gradini! Va urmaresc in tacere pentru ca nu am gradina si nici nu ma pricep sa intretin o gradina. Are mama mea la tara unde s-a mutat de cativa ani; legumele si fructele de la ea sunt nemaipomenite!
La bloc nu am avut niciodata ghivece; eu personal n-am avut de frica ca uit de ele, se ofilesc si apoi suferim si eu si ele. Si mai eram pozitionata si spre nord.
Dar, de cateva luni m-am mutat. am un mic balcon orientat spre vest si as vrea sa cresc plante aromatice. Asta pentru ca balconasul este f f mic. Este inchis si cred eu ca ar fi propice pentru astfel de plantute. Si cum Alexandra mea a crescut o fac resposabila de mini-gradina (adora plantele).
Am sadit in ghivece deocamdata leustean, marar si busuioc. Nu stiu daca am ales bine, intentionez sa cumpar si plantute deja crescute - am vazut in supermarketuri. Am cumparat seminte de plante aromatice - cam ce am gasit intr-un supermarket. Pamant de flori si ghivecele. Leusteanul am observat ca deja a inceput sa rasara. o sa mai plantam patrunjel, rozmarin, cimbru, oregano si poate mai gasesc si altele.
Puteti sa ma ajutati cu sfaturi? Cineva mi-a spus ca sunt plante care nu rezista in balconul meu spre vest... ca mai bine renunt la idee...

Editez: dupa ce am postat mi-am adus aminte ca anul trecut urmaream un topic care se intitula ceva genul: gradina mea de apartament. Daca e asa -am gresit postand aici - si rog adminele sa mute postarea acolo. Multumesc!


Ultima editare efectuata de catre Cristache in Mier 18 Mar 2015, 12:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : posibil topic gresit)
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de ema Joi 19 Mar 2015, 12:02 pm

Cristache, curaj. Incearca. Anul trecut am avut in jardiniere pe balcon rosii cherry, salata si ridichi de luna Nu ma asteptam sa fac ceva (va amintiti ca radeam) dar chiar am avut o mica recolta care mi-a adus satisfactii Anul asta nu cred ca mai pun nimic din cauza pisicii pe care o mai scot uneori pe balcon (poate ceva salate dar undeva mai sus ca sa nu ajunga la ele) Vad ca menta si leusteanul aduse vara trecuta din tara au inceput sa iasa din pamant cu mladite tinere iar caprifoiul (aici nu am vazut nicaieri) e plin de crengute si frunze
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de greieras Joi 19 Mar 2015, 1:20 pm

Caprifoiul este o planta deosebit de frumoasa si totodata rezistenta la tot. Nu degeaba ii mai spune Mina Maicii Domnului!
Eu am in curte in doua locuri dar vreau sa mi fac un foisor si vreau sa am o plantuta tinara cind va fi gata foisorul.De aceea acum 2 ani am pus la inmultit intr-o galeata de plastic de 5 hg. s-a prins ,anul trecut a facut si citeva flori, asta iarna cind am facut ïnchiderea"sezonului - curtea e la tara si iarna nu prea ne mai ducem din cauza drumurilor, caci acolo avem cum dormi, desi casa e inca in constructie- am uitat-o afara ,neprotejata,doar ca era la adapost, adica intr-un loc mai ferit,dar tot sub cerul liber,
Acum cind am inceput sa ne ducem in wejend am vrut s-o mut la soare, dar facuse radacini si prin galeata si se infipsese in pamint. O mai las acolo pina o voi plsnta la locul definitiv. De fapt acolo a stat si vara trecuta si a inflorit.
Daca a trecut cu bine de vame si radiatiile din aeroporturi, restul il ai asigurat.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de corina corina Sam 21 Mar 2015, 6:14 am

Orientarea vestica nu e chiar cea mai nepotrivita , Cristache . Spre nord nu prea le place plantelor , dar eu zic sa incerci si sa te convingi singura ce merge si ce nu . Asa e cel mai simplu ! Smile
In restaurantul in care cant eu ghivecele stau in bucatarie si au doar lumina de neon si sunt superbe ! Ale tale tot vad soarele , macar dupa amiaza...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de marina40 Dum 22 Mar 2015, 7:46 am

Greieras,am eu destul caprifoi cand o sa doresti o sa ti trimit,la mine se prea inmulteste.
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de Buburuza Dum 22 Mar 2015, 11:58 am

Tocmai m-am intors de la cumparaturi; o gramada de seminte - maine incep "operatiunea gradina in ghiveci". Castravetii, dovleceii, pepenele galben si tartacutele le voi transplanta pe langa gard cand va fi vremea potrivita. Aromaticele in jardiniere si ghivece vor "locui" pe pervaze. Si pentru ca o parte dintre ferestre sunt spre sud-vest (in plin soare dupa ora pranzului) si vara e o caldura ingrozitoare (mai ales la mansarda) am mare nevoie de niste umbrare - asa ca o sa fac perdele vegetale din fasole cataratoare. Ramane sa ma horatasc ce fac cu balustrada de la terasa care este spre est (are soare numai dimineata, pana spre pranz) - m-ar tenta niste capsuni curgatoare. Si-mi mai ramane balustrada de la balcon care e in plina caldura / lumina; cred ca o sa aleg petuniile la jardiniera, pentru ca sunt cele mai rezistente. Spor!

Aaaa! am uitat: pentru inceput seman totul in "mini-sere" din sticle de plastic. Cam asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de corina corina Lun 23 Mar 2015, 10:15 am

Foarte frumos planul tau , Buburuza ! Smile Mi-ai facut pofta de rasaduri !

La noi gradina e invadata de rozatoare subterane , asa ca am plantat zilele trecute zece pomi fructiferi si mai trebuie vreo zece sa acoperim toata suprafata . In total cred ca vor fi vreo 60 de pomi in 2500 de metri . Intre randurile de pomi , care sunt plantati la 4m pe rand si tot asa intre randuri , vor fi randuri de coacaze pe care anul asta le punem ''la scoala'' si anul viitor la locul definitiv . Am hotarat asta ca sa putem ara si freza de doua ori pe an printre pomi si coacaze sa putem distruge galeriile de cartite , catelul pamantului , soareci de camp si cine stie ce vietati mai sapa pe aici.

Pentru rosii , ardei si vinete am hotarat sa aducem pamant de padure in saci de 20-30 de litri si sa punem macar cate 50 de fire din fiecare , ca alta solutie nu avem din cauza daunatorilor subterani . Si in solar va fi nevoie sa aplicam aceeasi metoda , dar poate anul viitor pentru volumul de munca e foarte mare . Sa ai pamantul tau si sa nu-l mai poti folosi...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Lun 23 Mar 2015, 12:54 pm

Nu exista nici o metoda impotriva lor? Am auzit de ceva aparat, sau ceva otrava? Citeam ca exista si ceva planta cu bulbi impotriva lor. Probabil nu-i place mirosul ei. Parca 'fritilaria'. Pentru soareci nu ai incercat otrava?
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de corina corina Lun 23 Mar 2015, 1:06 pm

Am incercat toate metodele , Rodica ! Sad Problema este ca sunt inconjurata de terenuri cu lucerna , unde nu se ara cate sapte ani , vecini in varsta care nu lucreaza gradinile si la mine e... mancarea ! Asta e ! Eu de la tara nu ma mut macar ca o sa cultiv in ghivece suspendate ! rade
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Lun 23 Mar 2015, 1:37 pm

Te inteleg. Cand m-am nascut parintii mei locuiau la casa, apoi s-au mutat la bloc, pot sa zic ca mi-am petrecut vacantele la bunici la tara. Acum locuim la bloc dar in urma cu 10 ani ne-am cumparat la 20 de km de oras o casuta veche cu teren (a fost ok pretul la vremea respectiva). De vreo patru ani construim (am vrut eu nou, nu sa renovam ce era Smile ), sper sa terminam inainte de a isei la pensie Smile . Gradina am lucrat-o, pentru mine e o relaxare sa stau si sa lucrez in gradina desi cateodata fiind doar la sfarsit de saptamana e un pic mai obositor.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de greieras Lun 23 Mar 2015, 2:49 pm

Ehei LRodica,spor si la gradinarit dar si la construit
.Suna frumos ce spui dar eu nu te invidiez ca stiu cita muna este!Si eu sint in aceeasi situatie si casa in constructie si gradina de wekwnd-pentru relaxare si totodata si hrana-dar la noi merge greu(intram in al 10-lea an) pentru ca nu locuim acolo,ci mergem doar la sfirsit de saptamina.

kiss
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de corina corina Lun 23 Mar 2015, 7:41 pm

Stiu cum e , fetelor ! Eu am cumparat o casa veche de o suta de ani , dar s-a meritat renovata ca era foarte solida . Am dormit si prin masina si in curte in cort si pe unde s-a putut ca sa stam la locul faptei sa merga treba mai repede . wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Lun 23 Mar 2015, 11:11 pm

Greieras ai dreptate, e munca multa dar e bine ca inca putem, ne-a fost mai usor pana a traita soacra, ea cu socrul au stat la tara. Dar de cinci ani nu mai e, Dumnezeu sa o odihneasca. Ea a fost cea mai sanatoasa dintre parintii nostrii (tatal meu e mort de 36 de ani, mama e operata de cancer la colon de cinci ani, iar socrul meu are un handicap locomotor,un picior bolnav, mai scurt, la gradina fiindu-i mai greu,, dar asa cum e ne ajuta, la tot ce se lucreaza stand sau nu necesita multa miscare) şi ea s-a dus prima.
Si acum sa trecem iar la gradina, de cand o avem eu nu prea mai stiu preturile legumele din piata. Doar vinete si gogosari, suntem mancatori de salata de vinete si zacusca.
Asa ca intr-adevar nu e doar relaxare e si hrana.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Mar 14 Apr 2015, 3:05 pm

Se pare ca nu a mai trecut nimeni pe aici. Am cateva zile libere si sunt la tara. Va arat mazarea mea.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Usturoiul[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
un piersic si un visin infloriti[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
A fost o vreme superba, m-am odihnit, m-am plimbat am facut poze, maine daca vremea tine cu mine vreau sa pun morcovii si patrunjelul, dovleac si dovlecel, si din pacate sa pun inca o data pastarnacul. Smile nu a iesit nici un fir.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 14 Apr 2015, 5:09 pm

F. frumoasa gradina ta Rodica!!! Piersicul nu a inghetat? Saptamana trecuta a fost o noapte cu -1-0g si mama se teme ca piersicul si caisul nostru au inghetat!! Eu sper ca nu!!! Iar, la mazarea ta mi se pare cam mare distanta intre randuri!!!
In rest spor la gradinarit!!! hug
trebuie sa fac si eu poze prin gradina. Sa vad cand apuc!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de LRodica Mar 14 Apr 2015, 6:45 pm

Se pare ca au scapat. Caisul nu stiu, nu l-am prins inflorit.
Mazarea daca ar fi mai mare nu ti s-ar parea la fel. O culegem mai usor daca e mai rara.
Acum am fost pe afara si parca s-a racorit, bate iar vantul.
Spor si tie in tot ce ti-ai propus. hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 14 Apr 2015, 7:34 pm

Lasa ca de maine iara se incalzeste!! Probabil ca mu mi s-ar parea rara daca e mai mare. Noi le pune mai apropiate randurile ca si asa le scoatem pe toate o data, sau maxim in doua ture!! Parintiilor mei nu le place sa stea cum zic ei "cu fundul in sus" sa culeaga mazarea.
Mersi pt. urare!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (7) - Pagina 2 Empty Re: Gradina cu legume (7)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB