Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei - 1 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Lun 18 Apr 2011, 5:44 pm

Mihaela,nici eu nu suport nimic pe dulapuri,tin minte ca la bunica erau vesnic cutii goale pe dulap Embarassed
Pot sa iti dau un sfat,nu arunca hainele care nu le mai porti,pune-le in pungi si da-le celor nevoiasi,se bucura mult.
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 18 Apr 2011, 5:53 pm

In pungi le pun si le pun langa tomberon si cine vrea sa le ia...vorbesc de haine de-ale mele si de-ale serifului ca cele de la Diana trebuie trimise, adica trebuiau trimise unei fetite putin mai mici, de ceva vreme, dar n-am mai apucat Embarassed insa voi rezolva eu si problema asta cat de curand ca atunci cand zic ceva, apoi fac, nu dau inapoi. Sunt sigura ca va intelege intarzierea.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Lun 18 Apr 2011, 7:05 pm

Si mie imi place cu ordine si curatenie dar nu cu militarie. Am mai povestit ca mi-e cunoscuta povesta cu lustruitul casei. Nu mai lustruiesc si nu ma mai stresez (nici pe mine nici pe sot) cu curatenia si tot este curat. Eu am o zi pe saptamana, vineri, cand sterg praful si oglinzile, aspir, spal pe jos, spal rufe, spal baia si bucataria, ud florile. In timpul acesta sotul nu e acasa - deci le fac singura si mi-e bine ca ma misc repede cu ele. Apoi sambata, dupa micul dejun si savurat cafeaua (vreo 2-3 ore) facem piata si apoi sotul gateste. Eu il ajut cu vasele murdare si savuram un pahar cu ceva pana se face ce am pus la cuptor. Dupa masa el spala vasele si eu sterg aragaz si ce s-a mai murdarit. Noi nu avem regula cu spalatul vaselor dupa fiecare masa, le lasam in chiuveta si ne ducem sa citim/vedem un film/ discutam si apoi le spalam - nu le ia nimeni de acolo Smile Dimineata nu avem mare lucru de facut: deschidem geamul cum ne-am ridicat din pat si pana ne spalam si aranjam s-a aerisit. Aranjatul patului presupune intinsul pilotei - pentru mine cuvertura in dormitor este inutila si incomoda, nu-i vad sensul- asa ca nu avem.
In dulapuri se mentine ordinea (mai mult timp) daca nu sunt prea inghesuite hainele - de ex teancul de tricouri nu e cat raftul pentru ca e nevoie de ceva spatiu de manevra. De calcat nu imi place de fel si calc rar (aici tb sa gasesc o varianta) si doar ce e nevoie (tricourile nu le calc pt ca el intind bine si nu fac cret de la sarma). La curatenia de primavara si toamna scot lucrurile din dulap, le mai triez daca e cazul, sterg praful si pun la loc si reorganizez. Geamurile le sterg cam de 2 ori pe an cand e cald afara (sanatatea mea e mai importanta decat geamurile), doar geamul de la bucatarie e sters mai des. La curatenia generala sotul a contribuit cu frecatul covorului :D
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Lun 18 Apr 2011, 8:40 pm

Clodi te invidiez....sotul sa gateasca,mai rar asa ceva
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Mar 19 Apr 2011, 10:24 am

Nico, recunosc si sunt constienta ca sunt norocoasa ca el gateste. Nu gateste in fiecare zi, cam o data pe saptamana, dar e foarte de ajutor si cu altele.
N-am apucat asera sa termin de scris ca a trebuit sa plec... Referitor la curatenia generala (fie ea primavara, vara sau toamna) eu o vad necesara. La mine curatenia generala nu se intampla in 3 zile ca eu nu irosesc zilele de concediu pe curatenie. Intr-o saptamana, seara dupa serviciu am luat cate un dulap/raft la curatat, apoi faianta, sanitarele din baie, apoi aragazul in bucatarie si tot asa pana in sambata cand am ramas cu geamurile, covorul, aspirat final si spalat pe jos. Mi-am planificat un volum rezonabil pentru fiecare seara astel incat sa am si un pic de timp de stat cu sotul si sa nu fiu total istovita dupa.
Eu la curatenia generala incep din interior spre exteror: interiorul dulapurilor cu haine, dulapurilor din bucatarie, baie. Apoi dau cu o carpa moale pe la colturile peretilor, sterg tablourile de pe pereti, curat faianta. Urmeaza sa sterg paful pe dulapuri, sterg politele, biblioteca, sanitarele de la baie, toate cele la bucatarie. La sfarsit sunt geamurile, aspiratul final, spalatul pe jos (ce am zis ca am facut sambata) si se incheie cu o baie si cu un pahar de vin si pentru mine si pentru sot ca rasplata pentru munca depusa:)
In rest curatenie fac saptamanal. Pentru mentinerea curateniei avem f putine reguli: hainele le punem mereu in dulap, nu intram incaltati, nu lasam sanitarele murdare la baie, avem grija sa nu dam pe jos cand luam gustarele pe canapea. Nu sunt niste reguli ce cer un efort extraordinar si e ok pentru amandoi sa le respectam. N-are rost sa ne incorsetam in mai multe ca nu le mai tinem minte Smile
Sper sa va fie de folos ce am povestit si spor la treaba!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 19 Apr 2011, 11:22 am

Clodi promit sa respect regulile, ma iei si pe mine la tine? Nu trage dom' Semaca pentru offtopic pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mar 19 Apr 2011, 1:52 pm

Am reusit sa ma tin de program, chiar am reusit sa adorm mai devreme. cheers
Veceul sau vana reusim sa le tinem curate in fiecare zi, mai ales ca la chiuveta am pus robinet cu furtun (nu stiu cum ii zice, se pune de obicei la bucatarie, tragi de el cand il folosesti si intra la loc cand nu ai nevoie de el scos). Scopul initial a fost sa pot spala copii la fundulete dupa kk dar am vazut repede ca pana se sterg ei dupa dusuletul la fundulet dau cu jetul fierbinte si cu peria prin vasul de toaleta si ramane sclipitor. Oglinzile si chiuvetele sunt insa vesnic pline de stropi de apa, sapun sau pasta de dinti si va trebui sa-mi fac un obicei ca, seara sau dimineata, sa dau cu o laveta pe ele. Si, la mine nu rezista in baie nici un covoras, nu stiu cum reusesc puii mei, dar de cate ori intra in baie le stropesc, asa ca am un prosop de rezerva pe care sa-l pun pe jos cand covorasul trebuie sa stea la uscat putin.
E mult mai usor cand am cu cine vorbi, multumesc inca odata. E incurajator sa vezi si alte case, alte obiceiuri si sa vezi cum fac altii de de iese.
Nu vorbesc de doamnele care au energie cat mine intr-o viata Flowers pe care le felicit. Si le invidiez Smile
hug
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danae Mar 19 Apr 2011, 2:50 pm

Ce sa va zic? Am citit si eu ce scrie pe blog si nu sunt de acord cu multe. Cred totusi ca in fiecare casa trebuie sa fie niste reguli de baza pentru ordine si curatenie si toti membrii familiei ar trebui implicati intr-o oarecare masura. Nu cred in curatenia de zile mari ci cred in mentinerea ei. Am o prietena care imi spunea ca ea nu mai face curat saptamana asta ca oricum saptamana viitoare e Pastele si face atunci. Asta discutam saptamana trecuta. Adica de ce sa dau in branci cu 2 zile inainte de Pasti si sa nu am eu timp sa ma relaxez si sa-mi fac cozonacii in liniste, sa merg cu fetele la biserica si sa iesim in parc? Ce, budele nu le spal 2 saptamani ca oricum vine Pastele? Si nici lenjeria nu o mai schimba, ca oricum inainte de Paste le schimba. Adica nu imi place sa am Pastele sau Craciunul ca referinta. Dar ca si curatenie de primavara-toamna e ok. Se simte nevoia sa scoti din dulapuri, sa tragi mobila, ca doar nu le faci saptamanal. Acum am 2 copii si imi e destul de greu sa le fac pe toate mai ales ca Isabela are 2 luni si jumatate si inca nu am scapat definitiv de colici. Dar imi planific in fiecare seara cate un dulap in care sa fac ordine si tot asa. Si eu incep curatenia de la interior. Jucarii sunt peste tot in timpul zilei (chiar si in geanta am -Bia imi pune cate o jucarie ca sa imi aduc aminte de ea). Dar regula este ca la sfarsitul zilei sa le strangem. Hainele nu stau sub cheie pentru ca din experienta spun ca daca interzici cuiva ceva, ii sta gandul numai la lucrul ala. Cat se va proba cu haine? Cateva zile, saptamani, se va plictisi si isi va gasi altceva de facut. Iar jucariile separate si rulate...mi se pare mai mult de munca sa stai o data la 2 saptamani si sa schimbi cutiile de jucarii.
Totusi, ca sa faci ordine mai repede in casa, cred ca nu trebuie sa ai multe suprafete pe care sa se depuna praful (vitrine si alte policioare ) si mai putine lucruri pe jos, covoare, carpete, vaze mari. Mai bine ai dulapuri in care sunt depozitate lucruri, pentru ca le pui acolo si inchizi usile. Nu conteaza ca nu sunt chiar la linie, e ordine.
Ce sa va zic, Biancai ii place tare mult sa desenezze si in fiecare zi face cate 4-5 desene, sau toaca hartie din care face felicitari - ma vede pe mine si vrea si ea sa faca. Cand fac prajituri, cam o data pe saptamana, sta cu mine si ma ajuta, chiar daca imprastiem faina peste tot. Pana la urma nu ii poti rapi copilului toate bucuriile.
Pana sa am copii, faceam curatenie generala, cu tras mobila cu tot in fiecare sambata. Acum nu mai e chiar asa. Cine a fost pe la mine stie ca nu stam cu dansul la nas dar nu as putea spune ca este ordine tot timpul. Pur si simplu nu mai am timp sa le fac pe toate. Acum stau cu bebe acasa. Dar inanite aveam job, o firma de care ma ocup singura, doua firme la care fac contabilitatea primara, copil, spalat, calcat, de facut mancare dar imi ramane timp si de iesit in oras, de mers la o prietena, de croitorit. Acum lipseste jobul, dar e si bebe mic. Daca este cald afara, ma duc sa o iau pe Bia de la gradi si mergem direct in parc. De ce sa vin acasa sa dau cu mopul? Copiii cresc repede si pierdem momente importante. Inainte faceam curatenie in weekend. Acum prefer sa fac in cursul saptamanii si in weekend sa plecam de acasa.

P.S. Hai ca am scris si eu...daca nu ati fi citit tot, ati fi avut timp sa faceti curat pe undeva rade
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 19 Apr 2011, 3:07 pm

danae a scris:Pana sa am copii, faceam curatenie generala, cu tras mobila cu tot in fiecare sambata. Acum nu mai e chiar asa.

rock Asa e.Si spalat pe jos zilnic.Acum spal pe jos de max 2 ori pe saptamana.Iar praful dupa 2-3 ore e la loc.Si in dormitor nu am decat 2 traverse.
Dar la cat sar copii in pat si fug prin casa praful e la el acasa. zid
Iar jucariile ,am cateva intr-o noptiera la discretia lor,iar cele multe puse in 3-4 sacose care stau sus si le aduc cand una cand alta sa nu fie toate pe jos.Apoi dupa ce se satura de ele le strang si le duc la loc ca nu cumva sa calce Vio e ele dimineata cand pleca la servici,ca se enerveaza si le arunca fara sa stea la discutii. shot
Dupa el un copil nu ar avea decat o singura jucarie si cu aia sa se joace toata copilaria lui zid .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mar 19 Apr 2011, 3:30 pm

marinmagda18 a scris:
Dupa el un copil nu ar avea decat o singura jucarie si cu aia sa se joace toata copilaria lui zid .

rade asta a fost mult prea tare! Chiar daca nu e de ras si am zis ca nu mai intru pe net decat 15 min acasa, cum a ramas fereastra deschisa si i-am dat "in treacat" un refresh, nu m-am putut abtine rade

Scuze Flowers
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 19 Apr 2011, 3:49 pm

diada a scris:de cat de harnice sunteti, pana si tu, cu 3 copii mici, bravo! Eu sunt depasita de situatie, recunosc.

Diada, eu sunt mai rau!! Tu lucrezi mult, cosi mereu, eu nu reusesc sa fac nimic Sad
Cat alaptez probabil ca nici nu am sanse ... Pruncul adoarme numai la san, somnul de pranz de obicei si-l face in brate. Timp in care sunt eu aici, cu tastatura si mousul langa mine, stand in fotoliu.

Acum pregatiti-va sa aruncati cu rosii!!
Consider ca de sarbatori curatenia NU se face mai mult decat de obicei.
Ce inseamna curatenie de sarbatori? Spalat geamuri si perdele, batut covoare (curatat, ca aici nu e voie), spalat faianta?? Pai astea trebuie facute regulat, si mult mai des decat de doua ori pe an. (cum spune MihaelaT, schimbat locul hainelor si paturilor, plapumioarelor, etc. da, asta se face, dar eu nu cred ca numai cand vin Pastile sau Craciunul, ci cand vine caldura sau frigul Smile

Inainte aveam si eu zi de curatenie-sambata dimineata, si faceam impreuna cu sotiorul.
De cand am nascut nu mai am program de curatenie, ci fac dupa cum ma lasa pruncul.

Praful il sterg de cate ori e nevoie, si numai asa, intre altele, merge foarte repede, cuexceptia camerei de lucru, unde am kilometri de cabluri si tone de piese de calculataor, scannere, imprimante, o mie de pise si piesutze plus ustensilele mele de croitorie...
Nu am bibelouri si dantele, nu imi plac, iar anul trecut cand am ramas gravida am facut o "sedinta" cu sotiorul si pruncul cel mare, am propus, s-a votat si am cumparat usi la corpurile de biblioteca din camera lui Victor. Nu mai stau cate o ora sa sterg praful de pe carti sau jucarioare.

Trec la ce e mai important.
Baia:

Incep prin a spune ca de multe ori mi-a venit greata vazand cum arata faianta si colturile baii in multe case, negreala si mucegai intre placile de faianta sau pe marginea chiuvetei si a cazii de baie... Alea trebuie tinute cat mai uscat posibil.

Vasul de toaleta si chiuveta le spal cel putin la doua zile (dureaza cateva minute) robinetii si oglinda de cate ori vad ca e nevoie, uneori de doua ori pe zi. Asta imi ia cateva secunde, nu astept sa se faca mizerie.
Pe chiuveta sunt doar sapunul si paharul lui Victor, langa chiuveta am periutele si pastele de dinti pe un raft, iar cele de barbierit, deo, si tona de alte lucruri folositoare in baie sunt ascunse intr-un dulap cu sertare. La fel detergentii, nu suport sa fie toate ca la expozitie.
Sampoanele si gelul de dus sunt adunate toate pe un raftulet pus pe cada.
Astfel curatatul baii e joaca de copil, merge repede. Gresia o sterg cand spal toaleta, iar faianta-inainte o faceam in prima saptamana a lunii, acum doar cand vad vreo pata.

Bucataria:
E singura unde dau cu maturica, in rest numai cu aspiratorul. Pe blatul de lucru (intre chiuveta si placa de gatit) sau pe mobila nu am decat un dulapior si cosul cu fructe. Toate electrocasnicele si alte ustensile de bucatarie sunt in dulapuri, iar cele de ut zilnic - msinile de cafea, cupt.cu microunde, cana de fiert apa, cana-filtru de apa, sterilizatorul de biberoane, cana cu ceai, stropitoarea sunt pe un raft cu 3 etajere intr-un colt al bucatariei, unde sterg praful de cate golesc resturile de cafea sau cand pun apa in masini, depinde si de chef.
Asa pot strange rapid. Dupa ce gatesc adun imediat, tigaile le spal iar celelalte le sterg de resturi si le pun in masina de vase -fara de care nu as sta. Cand nu reusesc, nu e bai, de cate ori trec prin bucatarie mai fac cate ceva. Cu vasele am noroc, baietii ma ajuta si curata resturile de mancare apoi le pun in masina, pe care o pornesc de obicei la doua zile, cand e aproape plina.
Nu tin pe chiuveta bureti, perii sau detergenti, totul e dedesubt. Nici linguri, palete, tigai sau altele agatate pe afara. Cand schimb sacul la gunoi scot cutiile si detergentii afara, adun cu maturica sau sterg cu buretele apoi cu hartie, nu astept sa se faca mizerie. E chestie de cel mult doua minute.

Folosesc hartie la sul, iau cate o rola mare pe luna, curat numai cu detergent bio cu otet cu care stropesc intai totul, apoi dau cu buretele, clatesc rapid cu un jet de apa si apoi sterg cu hartie, pt ca aici e ff mult calcar in apa, raman urme de parca dau cu lapte.... Sad
Merge repede, nu pierd vremea cu clatitul carpelor si buretilor, iar hartia e biodegradabila, asa protejam si mediul inconjurator Smile
Buretii si lavetele de vase le pun la fiecare doua zile -imbibate cu apa- in microunde. (asta am invatat de la TV, cand am vazut cate bacterii sunt in bucatarie, de zeci de ori mai multe decat pe colacul de la WC)

Rufele...
Spalam o masina pe zi, uneori doua, dar aici ma ajuta baietii. Am masina si uscatorul la subsol, asa ca eu sortez rufele si Victor sau sotiorul meu merg cu vanita jos. Tot ei le aduc si le pun pe fotoliu in camera de zi, iar cand e timp le impachetez, sortez ce e de calcatsi le dau fiecaruia pe ale lui sa le puna in dulap.
De calcat calc dopar noaptea, si pe rand, niciodata nu calc imediat dupa ce se usuca rufele. Tricourile si hanoracele le tinem pe umeras, asa ca nu pierd vremea cu impaturitul.
Revin, s-a trezit pruncul, incepe sa traga de tastatura Smile

Edit: off, mesajul l-am scris pe la ora 12 jumate, dadusem sa trimit, insa ati scris intre timp, si ramasese asa Sad netrimis. . Acum am vazut, cand a venit Victor la calculator.

Danae
, exact la fel e si la mine, ascund cat se poate lucrurile in dulapuri, evit sa le expun.
StMihaela, incearca asa, cand e vorba de baie: sa ai o carpa de microfibra (de-aia de spalat geamuri) la indemana, si de cate ori te speli pe maini sau te oglindesti, dar repede cu carpita pe robineti si oglinda. Eu asa fac, si e nevoie de cateva secunde doar.


Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 19 Apr 2011, 4:45 pm

Hai sa va fac cunostinta cu ajutorul meu de nadejde. Costa 7 lei, se gaseste la Penny si zice ca-i pentru geamuri, dar eu o folosesc la tot, tot, mai putin oglinda.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In toamna faceam curatenie la scoala, in clasa si ajunsesem la geamuri, iar ingrijitoare imi zice: Hai sa-ti dau carpa mea magica care spala singura. M-am uitat la ea si am crezut ca face misto de mine ca fac eu treaba ei. O alta colega imi zice de aceeasi carpa care spala singura rade In drum spre casa am intrat la Penny si am achizitionat si eu carpa minune, iar a doua zi m-am apucat de treaba. Am spalat uriasele geamuri doar cu apa, fara carpa uscata si alte solutii asa cum mi s-a recomandat. Va spun cu mana pe inima ca asa geamuri curate n-a avut clasa mea. Normal ca in drum spre casa am intrat din nou la Penny si mi-am luat si pt acasa. In prima faza am folosit-o doar pt geamuri, dar apoi am inceput s-o folosesc si la faianta, mobila,...cu una veche sterg si papucii si-i curata super. No, acum fac reclama, dar chiar e buna.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danyelyta28badea Mar 19 Apr 2011, 4:58 pm

si eu sunt dezastru in ale curateniei
nu am porneala
dar si cand pornesc sa te tii
si eu as avea nevoie de un organizator si bineinteles tarie sa ma tin de el
vreau si eu un sfat cum l-ati invatat pe domnul sot sa va ajute cu curatenia ca eu nu reusesc
o vina o poarta si soacramea
la ei acasa doar ea se ocupa cu curatenia strans si toate cele
barbatii familiei doar cu imprastiatul incepand de la sosete aruncate pana la spalatul vaselor
nu am pretentia sa faca el totul dar macar sa aprecieze cea ce fac eu scuze de off topic sunt obosita off topic
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 19 Apr 2011, 5:06 pm

Multumim mult,Mihaela T !!!! pupi pupi pupi .Abia astept sa-mi cumpar si eu!!!Sa vad pe unde gasesc...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 19 Apr 2011, 5:53 pm

Ismi, sigur gasesti pe la supermarket. Mai sunt un fel(bleu) si zice ca-s pt bucatarie,...dar nu am incercat ca m-am obisnuit cu astea si eu pun si detergent de vase si merge treaba. Aaaa si bateriile le curata grozav.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danae Mar 19 Apr 2011, 6:17 pm

Eu pentru baterii, vas de toaleta, cada si chiuveta folosesc o solutie facuta cu otet si o solutie de curatat de la Amway, dar merge la fel de bine amestecat cu orice detergent de vase, ca sa faca spuma. Il pun in pulverizator, pulverizez, las 10 minute si sterg cu laveta umeda. Apoi pun cateva picaturi de ulei esential pe laveta, de menta sau lavanda, ce am si sterg pe unde am dat cu otet. Curata tare bine si miroase si frumos.
Mihaela, am si eu laveta asemanatoare, dar fiind destul de mare, am taiat-o in bucati mai mici. Iti faci treaba cu ea.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Mar 19 Apr 2011, 6:20 pm

danyelyta28badea a scris:
barbatii familiei doar cu imprastiatul incepand de la sosete aruncate pana la spalatul vaselor
nu am pretentia sa faca el totul dar macar sa aprecieze cea ce fac eu

Si la socrii mei asa e,am observat asta.Dar culmea,ca sotul meu nu e asa.El a locuit singur 4 ani de zile in alta tara si de aici i se trage,desi,sincer,de cand are nevasta,nu mai e chiar asa harnic...face si ma ajuta si el,dar cateodata trebuie sa ii tot spun,sa ii amintesc.La mine asa a mers,ii aminteam(ca sa nu zic chiar reprosam) ca le lasa toate vraiste,ca nu strange de pe masa...si acum imi face chiar surprize(matura,spala vasele).Mai rarut,ce-i drept,dar ma bucur ca totusi ma ajuta.
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de tomari Mar 19 Apr 2011, 11:46 pm

Buretii si lavetele de vase le pun la fiecare doua zile -imbibate cu
apa- in microunde. (asta am invatat de la TV, cand am vazut cate
bacterii sunt in bucatarie,
Ela le pui imbibate cu apa intr-un castron sau direct pe plita de sticla din interior?
Ela si Mihaela merci pentru recomandari [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Mar 19 Apr 2011, 11:55 pm

Tomari, eu bag buretii la microunde direct pe sticla din interior. Dupa asta, sterg cuptorul cu prosoape de hirtie.
Mai stiu o chestie: cam o data pe saptamina, pun o cana de apa intr-un bol, storc o lamiie si bag la microunde cam 6-7 minute. Scot apoi cu grija bolul, ca fierbe apa, si sterg cuptorul cu prosoape de bucatarie. Astfel, cuptorul meu e si curatat si nici nu prinde vreun miros. wink
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 20 Apr 2011, 12:09 am

Tomari, ii pun intr-un castronel, nu direct pe tava din cuptor.

De curatat il curat cum face Cristina, dar in loc de lamaie pun otet. (Victor uita mereu sa acopere cand incalzeste ceva, asa ca e mereu stropit.) Aburul de la otet curata si moaie foarte bine, dau cu laveta si se duce tot. De uscat usuc tot cu hartie.

Revin Smile Ca am citit ce ati scris despre barbatii casei. La noi singura problema e cu sosetele, alea raman la picioarele patului. In rest e totul ok, Victor isi mai lasa hainele in camera ape scaun sau pe scara de la pat sau le arunca uneori langa cosul de rufe in loc sa ridice capacul.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de tomari Mier 20 Apr 2011, 12:49 am

Multumesc fetelor [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] foarte utile sfaturile voastre [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 20 Apr 2011, 9:38 pm

No, treaba cu lamaia in bolul cu apa si-n cuptor n-am stiut-o si cum azi m-am distrat, printre altele, cu bucataria am facut testul, iar rezultatul m-a incantat. Am curatat cat as clipi. Si am pus si-n filtru apa cu lamaie, iar o jumatate de lamaie am pus-o felii unde se pune cafeaua si am trecut apa de doua ori prin el. Am sters cu prosoape de hartie si s-a curatat frumos. Inainte faceam chestia asta cu apa cu otet(din cand in cand) si am zis sa incerc si cu lamaie.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 20 Apr 2011, 9:51 pm

Eu inlocuiesc otetul (pe unde se poate) cu lamiie. Nu prea suport mirosul de otet.
Mai folosesc lamiia la sters bateriile din inox din baie si chiuveta din inox. Tai lamiia pe jumatate si frec tot cu ea. Smile Mai frec cu lamiie si faianta, pe unde s-a depus calcarul.
Otetul l-am folosit la masina de spalat. Am inmuiat vata in otet si lipit pe gaurile pe unde curge apa la detergent. La sfirsit am mai dat putin cu periuta inmuiata in otet si gata. Nu s-a facut ca noua, dar era alta treaba. La fel, am inmuiat vata in otet si am pus in suportul unde se pune detergentul. Toata piatra adunata acolo, s-a dus.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 20 Apr 2011, 9:57 pm

La noi apa nu are calcar, nu ma confrunt cu problema asta, dar filtrul de cafea il curatam din cand in cand cu otet ca de la aburii cafelei se mai faceau pete maronii, dar de acum voi folosi doar lamaie. Multumesc pt sfat! pupi

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 20 Apr 2011, 10:02 pm

Cu multa placere, Mihaela! pupi
Noi cu filtrul de cafea am rezolvat altfel. L-am facut cadou unei prietene, ca noi nu bem cafea la filtru si ocupa locul degeaba. wink
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB